Ruch

GDZIE ćwiczyć? Dom, park, siłownia, zajęcia – co wybrać?

Jedni mówią, że nie mogą żyć bez siłowni, inni z kolei kłócą się, że najlepiej ćwiczy się w domu – ile osób, tyle opinii.  Jak jednak otoczenie ma wpływ na twój trening i czy rzeczywiście ćwicząc we własnym pokoju możesz liczyć na mniejszą motywację.

 Tak naprawdę wybór miejsca, w którym ćwiczysz, zależy tylko od ciebie i twoich możliwości. Nie wszyscy mogą sobie
pozwolić na siłownię, inni z kolei mają ograniczony czas i trening w domu jest dla nich i wiele lepszym rozwiązaniem, niż wychodzenie na dwór.

Warto jednak zastanowić się nad urozmaiceniem swoich ćwiczeń – bo każda z opcji ma kompletnie inne możliwości i może zapewnić ci co innego: przed wami krótka lista plusów i minusów danych miejscówek do treningu.

1. DOM

Ćwiczenia w domu są idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych  – bo możesz je robić od razu, nie przejmując się wyglądem czy szykowaniem. Dokładne pomysły na treningi w domu spisałam tutaj.
 
Zalety:
– możesz robić trening o każdej porze dnia i nocy;
– nie musisz szczególnie zawracać sobie głowy wyglądem, dojazdem i tak dalej – a to oszczędza czas;
– idealna opcja dla zapracowanych;
– sam decydujesz, jaki trening wybierasz każdego dnia;
– łatwiej się zmotywować do treningu w domu niż treningu na dworze;
 
Wady:
– mniejszy dostęp świeżego powietrza, który może wpływać na twoją wydolność i samopoczucie;
– czasami w domu trudno się zmotywować, odkłada się ciągle ćwiczenia na później, „bo przecież zdążę”;
– może wkraść się monotonia;
– niektórych rzeczy nie poprawisz sam, możesz błędnie wykonywać ćwiczenia, a co za tym idzie – być podatnym na kontuzje;

2. DWÓRGDZIE ćwiczyć? Dom, park, siłownia, zajęcia - co wybrać?

Jestem wielką zwolenniczką ćwiczeń na świeżym powietrzu – nawet w czasie mroźnej zimy. Może wynika to z faktu, że treningi lekkoatletyczne zazwyczaj odbywają się na dworze (i nikogo nie obchodzi, że jest -15 stopni :)). Świeże powietrze świetnie wpływa na nasz organizm, a ćwiczenia w różnych temperaturach – od upałów po mrozy – hartują ciało i je widocznie wzmacniają.

Na treningu na dworze możesz też zrobić więcej – nie wiem, jaka jest zależność, ale trening może być dłuższy i cięższy, a idzie ci lepiej, niż w krytym pomieszczeniu.
 
TUTAJ macie trening cardio na dworze, a TU poradnik jak zacząć biegać.
 
Zalety:
– świeże powietrze, swobodny dostęp do tlenu 🙂
większa wytrzymałość
– zwiększenie odporności
– urozmaicenie treningów
– zahartowanie ciała
– ładniejsza cera po treningu
– lepsze samopoczucie, większa zdolność do uczenia się czy pracy – po godzinnym treningu na powietrzu wzrasta nasza produktywność;
 
Wady:
– uzależnienie od pogody (deszcz, śnieg, upał)
– czasami trudno się zmotywować do wyjścia na dwór
– czasami trudno znaleźć miejsce do trenowania
– wymaga większej ilości ubrań (co może wiązać się z kosztami)
 
Gdzie ćwiczyć we Wrocławiu?
– do biegania oraz różnych ćwiczeń biegowych świetnie nadają się wały. Ciągną się przez różne dzielnice miasta i zazwyczaj mają powierzchnię idealną do biegania
– wiele dzielnic ma darmowe siłownie na świeżym powietrzu, z których można skorzystać. Co najmniej dwie są na Nadodrzu, spotkasz je także na Sępolnie/Biskupinie oraz w każdej większej dzielnicy. Tutaj macie ich spis: klik
– Wrocław ma kilka ścieżek biegowych (niektóre znajdują się właśnie na wałach) – tutaj macie ich miejscówki: klik
– parki! Nieważne, czy małe, czy duże. Swojego czasu ćwiczyłam w parku Staszica, który jest mikroskopijny – dało się. Najlepsze pory do ćwiczeń to poranki, wtedy jest mało osób i człowiek czuje się bardziej komfortowo.

3. SIŁOWNIA I ZAJĘCIA FITNESS

GDZIE ćwiczyć? Dom, park, siłownia, zajęcia - co wybrać?
fot. Aquapark Wrocław
Czy warto kupować karnet na siłownię?
Myślę, że warto. Z dwóch powodów – po pierwsze, z obecności trenera na siłowni, który może ci pomóc w treningu, po drugie – z powodu zajęć fitness, które są świetne, zarówno dla początkujących jak i dla zaprawionych w boju. Zresztą – wiecie, jak ja bardzo się podniecam moimi zajęciami.
 
Zalety:
– różnorodne zajęcia: od jogi, poprzez pilates, pole dance, aż po step czy ostre ćwiczenia cardio – wybierasz to, na co danego dnia masz ochotę
– opiekuje się tobą instruktor – poprawia błędy, pomaga, po zajęciach możesz podejść i zapytać o radę
– różnorodność sprawia, że treningi się nie nudzą tak szybko
– treningi w grupie motywują cię i sprawiają, że dajesz z siebie więcej w czasie ćwiczeń
– okazja do poznania nowych osób
– łatwiejsze dojście do celu – wykupienie karnetu w jakiś sposób mobilizuje do regularności
– niezależne od pogody
 
Wady:
– koszty finansowe
– niektórzy wstydzą się ćwiczyć w obecności innych
 
Jaka siłownia we Wrocławiu?
Z własnego doświadczenia mogę polecić siłownię i zajęcia fitness w Aquaparku Wrocław. Siłownia jest nowa, spora, sprzęt jest nowoczesny – na przykład bieżnie z tv. Instruktorzy są pomocni i odpowiadają nawet na dociekliwe pytania.
 
GDZIE ćwiczyć? Dom, park, siłownia, zajęcia - co wybrać?
fot. Aquapark Wrocław
Jeśli zaś chodzi o zajęcia fitness – też jestem oczarowana! Najbardziej podobały mi się zajęcia fitball  – te z wielką piłką – które mimo tego, że teoretycznie są bardziej treningiem siłowym, nieźle potrafił zmęczyć 🙂 Instruktorka pokazywała ćwiczenia, których nigdzie wcześniej nie widziałam – a to duży plus, bo zazwyczaj jestem zorientowana w temacie. Drugimi ulubionymi zajęciami był pilates – na klimatycznej, małej sali. Pilates, oprócz wzmacniania mięśni, jest dla mnie formą zrelaksowania się – a przy moim „stresującym się” charakterze to naprawdę ważne. Zresztą, zajęć jest mnóstwo: zarówno takich cardio, jak i siłowych czy rozciągających. Zaciekawiła mnie aerial training – ćwiczenia polegające na „akrobacjach” na specjalnym hamaku zwisającym z sufitu, ale nie odważyłam się sprobować  – może innym razem spróbuję.
 
A Wy jak najbardziej lubicie ćwiczyć – i gdzie?
About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.