Zdrowy lifestyle

Chcesz być fit? Zwróć uwagę na swoje powietrze! SMOG kontra zdrowe życie.

Zdrowe życie to nie tylko odpowiednia dieta i trening. To także szereg innych czynników, które mogą wpłynąć na nasze ciało – jak, na przykład, powietrze. Chcesz być fit? Świetnie. W takim razie powinieneś zwracać uwagę na to, czym oddychasz. I to jak najszybciej.

POWIETRZE – TO TEŻ TWÓJ PROBLEM, JEŚLI CHCESZ ŻYĆ ZDROWO!

Chociaż o smogu tak naprawdę zaczęto mówić od niedawna, to zanieczyszczenie powietrza w Polsce to wcale nie taka nowa rzecz. Już od dłuższego czasu jakość tego, czym oddychamy na co dzień, woła o pomstę do nieba. Według statystyk, Polska stoi na czele państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej.

Problem jest również to, że mimo ostrzeżeń w mediach i coraz głośniejszych kampanii dotyczącej jakości powietrza, dla większości z nas temat smogu praktycznie nie istnieje.

Może gdyby okazało się, że smog powoduje tycie albo zmianę figury, to zainteresowałoby się tym więcej osób, ale że “tylko” wpływa negatywnie na zdrowie… to nie wzbudza już takiego zainteresowania.

Ludzie kłócą się w internecie o to, czy łyżka masła orzechowego na redukcji zaszkodzi, nie zwracając uwagi na to, że dużo lepszym tematem byłoby zastanowienie się, co wdychają każdego dnia.

To bardzo duży błąd. Jeśli naprawdę zależy Wam na byciu fit oraz zdrowiu, to jak najszybciej powinniście zacząć się interesować tym, co wdychamy.

SKĄD SIĘ W OGÓLE BIERZE SMOG?

Wbrew powszechnej opinii, smog nie pochodzi wyłącznie od samochodów czy fabryk. Wręcz przeciwnie – największym źródłem emisji pyłów jesteśmy my sami – paląc w naszych domach niewłaściwymi materiałami, śmieciami, tworzywami sztucznymi i używając pieców, które nie spełniają standardów emisyjnych.

To właśnie nasze domy odpowiadają za 50-90 % zanieczyszczeń powietrza (procenty rozkładają się różnie w zależności od rodzaju substancji).

SMOG – CO NAM ROBI? WPŁYW SMOGU NA ZDROWIE

I najważniejsze: dlaczego ten smog jest taki straszny?

Zanieczyszczenia w powietrzu – pyłowe – powodują:

 • nowotwory – głównie płuc i tchawicy;
 • choroby układu krążenia;
 • zaostrzają stan chorób układu oddechowego;
 • mogą powodować zawały serca i wylewy krwi do mózgu – które w rezultacie najczęściej kończą się zgonem;
 • są bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży – mogą negatywnie oddziaływać na płód.

Problemem ze smogiem jest fakt, że nie ma “dobrej ilości” stężenia pyłów w powietrzu. Każda ilość jest potencjalnie szkodliwa dla naszego organizmu.

JAK TRENOWAĆ, KIEDY JAKOŚĆ POWIETRZA JEST SŁABA?

Jak w takim razie się zachowywać, żeby pozostać aktywnym, i jednocześnie nie wystawiać się na szkodliwe działanie smogu?

Po pierwsze – regularnie sprawdzać stan powietrza przed wyjściem z domu. Zawsze, kiedy rano mam zaplanowane bieganie, sprawdzam stan powietrza przed wyjściem i wtedy decyduję, czy idę, czy też nie. Jeśli jakość powietrza jest dobra lub umiarkowana – wychodzę.  

Przy umiarkowanej i słabej jakości zakładam maskę antysmogową. Jeśli jest gorzej, niż ”słaba jakość”  – odpuszczam i robię trening w domu, lub trening biegowy na siłowni, na bieżni. O tym, czy warto trenować na bieżni, pisałam tutaj: klik.

co ćwiczyć kiedy jest złe powietrze, smog - skąd się bierze, maska antysmogowa

Co robić, jeśli powietrze jest złej jakości?

 • zdecydowanie ograniczajmy przebywanie na dworze – zamiast tego starajmy się robić dłuższe treningi w domu lub na siłowni, by jakoś nadrobić aktywność, którą omijamy.
 • jeśli jesteśmy biegaczami, lub lubimy ćwiczyć na dworze, powinniśmy zaopatrzyć się w porządną maskę antysmogową dla osób aktywnych. Ja obecnie testuję swoją – postaram się na dniach napisać Wam rzetelną recenzję.
 • bieganie możemy zastąpić bieganiem na bieżni lub treningiem cardio z elementami wzmacniania – takie urozmaicenie przyda się nie tylko osobom odchudzającym się, ale także biegaczom i może przynieść więcej pożytku niż zwykły, biegowy trening!

Treningi, które zastąpią nam ćwiczenia na dworze/bieganie:

 
Co MY możemy zrobić, żeby poprawić jakość powietrza?

 

 • zwracajmy uwagę na to, czym  i jak ogrzewamy mieszkanie;
 • sadźmy i hodujmy rośliny. To one są naszym wsparciem w walce z zanieczyszczeniami;
 • starajmy się ograniczyć jazdę samochodem na rzecz roweru czy komunikacji miejskiej;

#MOJEPOWIETRZE

zanieczyszczone powietrze, skąd się bierze smog

Co jest ważne w temacie smogu, to uświadomienie sobie, jak ogromny wpływ jakość powietrza ma na nasze zdrowie oraz że my też możemy coś zrobić, żeby nasze powietrze było czystsze.

Czy tego chcemy, czy też nie, to nasza wspólna sprawa. Możemy przeciwdziałać smogowi szerząc wiedzę o prawidłowym ogrzewaniu domu (bez używania śmieci, plastiku czy złych pieców), przerzucając się na rower, żyjąc ekologicznie i bardziej świadomie.

Powinniśmy też chronić siebie, śledząc alarmy smogowe i podejmując świadomą decyzję dotyczącą tego, czy trenujemy dzisiaj w domu, czy na dworze, z maską czy bez niej.

Możecie też dołączyć do akcji  #mojepowietrze stworzonej przez ING Bank Śląski – zobacz tutaj. Każdy z nas może stworzyć  posta, film lub zdjęcie, pokazujące jak dbamy o nasze wspólne powietrze i oznaczyć go hasztagiem #mojepowietrze. Wiem, że często w tak dużych problemach jak smog, wydaje nam się ,że nasza akcja czy nasz ruch nic nie zmieni, ale to nie prawda! Samo opublikowanie czegoś sprawia, że twoi znajomi to widzą. Informacja dociera dalej… i dzięki temu żyjemy bardziej świadomie.

Jeśli zależy ci na twoim zdrowiu i zdrowiu twoich bliskich – smog jest tematem, który także powinien cię interesować. Dbasz o figurę, jesz zdrowo, ćwiczysz – ale to nie wszystko. Żaden trening i nawet najbardziej płaski brzuch nie pomoże, jeśli będziemy chorzy.

Dbajmy o nasze wspólne powietrze. I o swoje zdrowie. 🙂

Wpis powstał przy współpracy z ING Bankiem Śląskim.

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.