Zdrowy lifestyle

Jak się poprawnie ważyć? Jak się dobrze zmierzyć?

Z wagą bywa różnie. Raz wychodzi więcej, raz mniej, raz mimo tego, że nic nie jemy, nagle z nieba dostajemy plus trzy kilogramy, by następnego dnia wyparowały. Można zwariować! Jak więc się ważyć, by naprawdę poznać swoją prawdziwą wagę? I jak mierzyć obwody, by rzeczywiście obserwować, czy są jakiekolwiek postępy? Ten krótki poradnik wyjaśni wam wszystko, co musicie wiedzieć na temat wagi i miarki.

JAK SIĘ WAŻYĆ?

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą musisz zapamiętać jest to, by starać się ważyć w tych samych warunkach – dzięki temu rzeczywiście pomiar będzie miarodajny.  Jeśli więc zawsze ważysz się w ubraniu, następnym razem zważ się w tych samych ciuchach.

Z moich rad:

  • najlepiej ważyć się rano, na czczo, po wizycie w toalecie. To moment, w którym różne czynniki zachodzące w ciągu dnia nie zdążyły jeszcze wpłynąć na naszą wagę;
  • najlepiej ważyć się nago i raczej w wysuszonych włosach;
  • nie należy się ważyć częściej, niż raz w tygodniu, a najlepiej ważyć się co dwa tygodnie
  • nie zalecam ważenia się kilka dni przed menstruacją oraz w jej trakcie – waga wtedy u większości kobiet wzrasta nawet o 3-4 kg.

Kiedy chodziłam na siłownię, często widziałam ludzi ważących się PO treningu. To nierozsądne. Jeśli był to trening siłowy, całkiem możliwe, że ważymy więcej. Jeśli jesteśmy po ostrej sesji cardio, nic dziwnego, że ważymy mniej – wypociliśmy się i odwodniliśmy, zmniejszając czasowo naszą masę ciała. 

Ważenie się w ciągu dnia lub wieczorem nie ma kompletnie sensu – waga będzie się zmieniać w zależności od tego, co jedliśmy w ciągu całego dnia, ile wody wypiliśmy i jak wyglądała nasza aktywność.

11891261_734617889980451_5828139787819291213_n

Jeżeli mało piliśmy, a jedliśmy trochę słonych produktów – możliwe, że woda zatrzyma nam się w organizmie i waga wzrośnie. To samo, kiedy cały dzień byliśmy w podróży lub spędziliśmy go na siedząco.  Jeżeli dzień wcześniej zjedliśmy bardzo dużo – także waga może podskoczyć, ale nie będzie to tłuszcz, a jedzenie, które zalega w jelitach.

Wystarczy więc ważyć się co 2 tygodnie, najlepiej robić to rano, nago i na czczo, zawsze w tych samych warunkach.

Więcej o tym, by nie ważyć się codziennie, we wpisie: Ważysz się?Daj spokój. Dlaczego ważenie nie ma sensu.

JAK SIĘ MIERZYĆ?

Dużo lepszym sposobem na kontrolowanie postępów jest mierzenie obwodów swojego ciała. Jeżeli jakiś czas jemy zdrowo oraz ćwiczymy, możliwe, że wzrośnie nasza masa mięśniowa – a z nią waga. Z tego też powodu dużo lepiej ufać obwodom, bo mięśnie, mimo, że ważą więcej, mają mniejszy obwód niż tłuszcz.

Ale jak się poprawnie mierzyć? Potrzebny nam będzie tylko centymetr krawiecki. Przy mierzeniu obowiązują te same zasady, co przy ważeniu:

  • najlepiej mierzyć się z rana, na czczo, po wizycie w toalecie – nie zjemy jeszcze niczego, co mogłoby sprawić, że będziemy mieli wzdęty brzuch;
  • mierzymy się maksymalnie raz w tygodniu – więcej razy nic nam nie da, bo nie będzie żadnych efektów
  • mierzenie brzucha kilka dni przed i w trakcie menstruacji mija się z celem – wielu kobietom puchnie brzuch i zwiększa się jego obwód

11378331_893376524042084_542963501_n

Mierzymy: piersi, obwód bicepsa, talię, brzuch na wysokości pępka, pośladki oraz uda i łydki.  Niektórzy mierzą też obwód szyi, jeśli jednak jesteście normalnej wagi, raczej nic tam nie zaobserwujecie. Może przydać się on jednak osobom z większą nadwagą.

  • Gdy mierzymy obwody, zaciskamy lekko centymetr, tak, żeby nie był luźny, ale też żeby nie ściskał na siłę ciała.
  • Staramy się zawsze mierzyć w tym samym miejscu. W tym celu zapamiętajmy jakoś punkty, które mierzyliśmy, np. 2 cm powyżej jakiegoś pieprzyka, i tak dalej

Jak mierzyć piersi? Po prostu mierzymy obwód piersi na poziomie sutków. Centymetr ma być ściśle, ale nie zaciśnięty ani nie za luźny.

Jak mierzyć obwód ramienia/bicepsa? Na wyprostowanej, wyciągniętej przed siebie luźno ręce, mierzymy najszerszą część bicepsa. Ja do tej czynności proszę o pomoc chłopaka, ponieważ samemu naprawdę ciężko jest złapać za centymetr. Centymetr ma ściśle przylegać, ale nie może ściskać skóry. 

Jak mierzyć talię? Talia to najwęższa część brzucha. Niektóre osoby nie mają jednak jej bardzo podkreślonej, najlepiej więc stanąć kilka kroków od lustra i w ten sposób będzie ją lepiej widać. Jeśli dalej nie możesz poznać, gdzie masz talię, najlepiej owinąć się centymetrem dość ciasno i jeździć po ciele, aż same zauważycie, że musicie zwężać centymetr. 🙂 Talia to nie obwód brzucha/pasa!!! To miejsce pod żebrami, nad pępkiem. Mierzymy się na bezdechu, ani nie wciągamy brzucha, ani nie wdychamy wtedy powietrza.

Jak mierzyć pas/obwód brzucha? Po prostu mierzymy obwód wokół pępka. Tak jak z każdym pomiarem, centymetr ma być ciasno, ale nie może cię ściskać jak sardynki. Mierzymy się na bezdechu, ani nie wciągamy brzucha, ani nie wdychamy wtedy powietrza.

Dodatkowo możemy też zmierzyć obwód pod pępkiem, jeśli będziemy potrafili potem zmierzyć się w tym samym miejscu. Wtedy będziemy mogli śledzić też nasze gubienie boczków 🙂

Jak mierzyć obwód pośladków? Mierzymy obwód naszych pośladków w najszerszym możliwym miejscu. Najlepiej je wyznaczymy stojąc bokiem do lustra – wtedy widać to miejsce najlepiej.

Jak mierzyć obwód łydki? To samo. Szukamy najszerszej części i mierzymy obwód. Także  łatwe miejsce do wykrycia, jeśli staniemy przy lustrze bokiem.

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże wam właściwie monitorować wasze postępy. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania – dajcie znać w komentarzach. 🙂

Jestem na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.