Brownie. Mocno czekoladowe, ciężkie, wilgotne – przepyszne! A gdyby było brownie z cukinii? Te tradycyjne często przepełnione jest niepotrzebnymi składnikami i toną cukru, która sprawia, że ten rodzaj ciasta nie należy do najchudszych. Na szczęście przychodzę z przepisem, który – jestem pewna! – podbije wasze serca i sprawi, że już nigdy nie będziecie musieli sobie odmawiać brownie.
Brownie z cukinii. Co najlepsze, smakuje jak oryginalna wersja. Nie czuć, że jest to ciasto „fit”. Dałam na spróbowanie znajomym, nie mówiąc im, że to zdrowe ciasto – smakowało niesamowicie, nasłuchałam się pochwał. Sama wsunęłam kilka kawałków w ciągu ostatnich dwóch dni.
Brownie z cukinii
Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania: 30 minut
Porcje: 10 kawałków
Składniki
- 1,5 średniej cukinii
- 7 łyżek masła
- 1 jajko
- 1/2 szklanki ksylitolu lub erytrolu
- 1/2 szklanki mąki pełnoziarnistej
- 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
- 1/3 szklanki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka soli
- 2 paski czekolady gorzkiej (przynajmniej 70% kakao)
- Polewa 3-4 paski czekolady gorzkiej (przynajmniej 70% kakao)
Sposób przygotowania
- Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni. Obieramy cukinię i ścieramy na najmniejszych oczkach do dużej miski. Odciskamy, by usunąć nadmiar wody, np. przez ręcznik papierowy. Odlewamy wodę, zostawiamy cukinię. Dodajemy roztopione masło, jajko, słodzidło, aromat wanilii i dokładnie mieszamy.
- Następnie dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, sól, kakao, pokruszoną czekoladę i dokładnie mieszamy. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję – jak standardowe ciasto czekoladowe. Jeżeli jest za suche, można dodać trochę wody.
- Blaszkę prostokątną (tą mniejszą, która ma rozmiar ok. połowy dużej blachy) pokrywamy papierem do pieczenia. Pieczemy przez 30 minut. Gotowość ciasta sprawdzamy patyczkiem – ma być suchy.
- Polewa: Gdy ciasto wystygnie, zabieramy się do robienia polewy. Nastawiamy garnek z wodą. Gdy woda zacznie się gotować, kładziemy na nią miseczkę (ja mam taką lekką, metalową) i wrzucamy tam czekoladę, pokruszoną już na kostki. Gotująca się woda wytworzy ciepło na miseczce i ładnie roztopi nam czekoladę. Jeśli masa jest zbyt gęsta, możemy dodać odrobinę wody. Rozsmarowujemy po cieście.
Wartość kaloryczna całej blachy to ok. 1850 kcal.
Węglowodany: 228,7 g Białko: 45 g Tłuszcz: 130 g.
Jedna blacha to przynajmniej 10 kawałków. 1 kawałek to ok. 185 kcal, Węglowodany: 22,8 g Białko: 4,5 g Tłuszcz: 13 g.
Dla porównania, jeden kawałek standardowego brownie to 300-500 kcal.
*. Pamiętaj, że każde zdrowe słodzidło ma inne natężenie słodkości, niektóre są słodsze od cukru, inne są mniej słodkie – to trzeba uwzględnić.
Więcej prostych i zdrowych dań znajdziesz W ZAKŁADCE PRZEPISY oraz na moim INSTAGRAMIE – koniecznie go zaobserwuj, żeby nie przegapić żadnego przepisu!