MotywacjaRuch

5 powodów, dla których powinieneś zacząć ćwiczyć (i które nie mają nic wspólnego z twoją figurą)

trening zalety kryzys w diecie

Rozumiem, dlaczego nie wszyscy pałają miłością do ćwiczeń. Często trzeba się spocić, zmusić do wysiłku, męczyć z zadyszką i jeszcze znaleźć w ogóle na to czas. Kiedy kusi serial i ciepła herbata, a dzień w pracy czy szkole był wybitnie męczący, trudno się zmusić do ruchu. Ale warto – i to wcale nie dlatego, że będziecie wyglądać lepiej w lustrze. Zobaczcie 5 niezwiązanych z wyglądem powodów, dla których warto ruszyć tyłek z fotela – bo uwierzcie mi, szczupła talia to jedynie mały procent tego, co możecie zyskać.

Bardzo wiele osób ćwiczy, bo chce utrzymać zgrabną sylwetkę (albo ją uzyskać). To w porządku: rozumiem, że takie działania mogą być sporą motywacją i nie ma w tym kompletnie nic złego. Warto jednak pomyśleć nad kolejnymi powodami, dla których warto się ruszać: a tych jest naprawdę sporo – zresztą sami zobaczcie.

Dlaczego warto ćwiczyć? Trening i jego zalety:

#1 To idealna forma na rozładowanie emocji

Stres, złość, smutek, radość – cokolwiek cię zjada i trapi, dawka ruchu na pewno pomoże.  Nie zmienia to jednak faktu, że ruch drastycznie wpływa na nasze samopoczucie – zarówno w przypadku stresu, ale także obniżonego nastroju, depresji czy złości. 

Należy jednak pamiętać, że:

  • jeśli jesteśmy przewlekle zestresowani, należy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń i zamienić je na bardziej wyciszające, relaksujące treningi: joga, pilates, rozciąganie, wzmacnianie ciała 
  • jeśli męczy nas złość, to odwrotnie: dobrze sprawdzą się intensywne treningi, które dadzą nam popalić
  • jeśli martwimy się, potrzebujemy chwili dla siebie, to świetnie sprawdzi się bieganie (długie), joga czy inne formy, w których możemy nieco odpłynąć myślami.
  • jeśli mamy obniżony nastrój, smutek, to każda forma treningu będzie dobra!
trening zalety

Fot. Alicja Bodak

#2 Opóźniasz śmierć i chronisz się przed chorobliwą, kłopotliwą starością

Wiem, ostry nagłówek, ale nie da się ukryć, że prędzej czy później każdego z nas to czeka. Regularny ruch zdecydowanie pomoże ci opóźnić ten moment. Dodatkowo pamiętajmy, że siedzący tryb życia znacznie skraca długość naszego trybu życia jak i powoduje wiele chorób i schorzeń. Chociażby z tego powodu powinniśmy zadbać o dawkę ruchu – wiadomo, że 15 minut to nic w porównaniu z 8 godzinami siedzenia, ale zawsze to lepsze niż nic. Pamiętajcie, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć! 

#3 Ćwiczenia sprawiają, że czujesz swoje ciało zupełnie inaczej

I nie, wcale nie chodzi o „endorfinki” czy radość, chociaż oczywiście poprawa nastroju jak najbardziej także jest zaletą treningów. Chodzi mi jednak o coś innego: jeśli ćwiczymy w miarę regularnie, to już po kilku treningach będziemy czuli się inaczej: bardziej zbici, sprawni, elastyczni, silni, żywi. Kiedy mam kilka dni przerwy, czuję się jak rozlazła kulka. Kiedy jednak utrzymuję regularność treningów, czuję się najsprawniejszą osobą na świecie 🙂 Naprawdę!

trening zalety

fot. Alicja Bodak

Poza tym z każdym treningiem lepiej poznajemy własny organizm, poprawia się nasze czucie mięśniowe i świadomość własnego ciała. Rośnie także nasza pewność siebie i przekłada się to na relacje z innymi. Nawet, jeśli nasza sylwetka ma niedoskonałości, które nam wadzą, uczucie po treningu – czucie mięśni, siły, sprawności czy nawet bolących części ciała – sprawia, że czujemy się dużo lepiej.
Zresztą, samo ciało jest inne – nawet nie chodzi o wygląd, a o własne samopoczucie, ale żeby się o tym przekonać, musicie sami spróbować.

#4 Masz lepszą pamięć i jesteś zdolniejszy

Regularna aktywność fizyczna zdecydowanie wpływa na zdrowie… ale także na twoją pamięć oraz umiejętność nauki. Osoby uprawiające sport (w każdym wymiarze) szybciej się uczą, więcej zapamiętują i lepiej im się myśli. Uważa się, że zależność pomiędzy polepszeniem pamięci i szybkością nauki a treningami jest powiązana z jednego powodu: hipokamp (część mózgu odpowiedzialna za pamięć) jest bardzo aktywna w trakcie ćwiczeń. W procesie starzenia się pojawiają się problemy w tym obszarze – stąd często problemy z pamięcią u osób starszych. Niektóre badania sugerują, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza uszkodzenia hipokampu pojawiające się z wiekiem. 

#5 Trening wpływa na każdy aspekt twojego życia

Osoby ćwiczące regularne są lepiej zorganizowane, bardziej pewne siebie i bardziej skuteczne w osiąganiu swoich celów. Aktywność fizyczna ma też pozytywny wpływ na naszą seksualność (większe libido, lepsze doznania), sen (zmniejszenie problemów z zasypianiem) oraz relacje z innymi ludźmi (osoby ćwiczące mają lepsze nastawienie, są bardziej pozytywne i mniej kłótliwe, a to zdecydowanie sprzyja zarówno zawieraniu nowych znajomości, jak i umacnianiu tych, które już mamy).

trening zalety

fot. Alicja Bodak

SPRÓBUJ SAM

Świata nie zbawię, ale zachęcam do spojrzenia na trening nie tylko jako narzędzie do osiągnięcia „bikini body” i „ciała marzeń”, ale także czynności, która może usprawnić nasze życie, zmienić nasze nastawienie i pomóc nam osiągać więcej sukcesów i patrzeć na codzienność trochę pozytywniejszym okiem. I co najważniejsze – wcale nie musimy ćwiczyć dniami i nocami, by zauważyć różnicę: dużo ważniejsza od częstotliwości jest regularność!

A może Wy zauważyliście jakieś pozytywne aspekty po rozpoczęciu treningów? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

Dołącz do mnie na FACEBOOKU INSTAGRAMIE po dodatkową dawkę motywacji!

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.