Zdrowy lifestyle

Czy antykoncepcja powoduje raka i bezpłodność? Odpowiedzi na Wasze pytania

Mówiąc o zdrowiu i byciu fit, chodzi nam najczęściej tylko i wyłącznie o to, co widzimy w lustrze. Dbamy o to, by brzuch był płaski, mięśnie widoczne, a pośladki uniesione. Wybierając sałatkę z kaszy jaglanej zamiast frytek najczęściej nie myślimy o tym, że wybieramy zdrowie, tylko figurę. Po prostu.

Nic więc dziwnego, że często osoby, które chcą być fit, nawet nie zawracają sobie głowy, by pomyśleć także o seksie i rzeczach z nim związanych – na przykład tym, jaki wpływ ma antykoncepcja na nasze zdrowie i jaki błąd popełniamy, kiedy wybieramy źle dopasowaną opcję.

JESTEM FIT, ALE NIE ZNAM SWOJEGO CIAŁA

Bycie fit, bycie zdrowym, po prostu bycie w formie to nie tylko wiedza o tym, jak połączyć posiłek i tym, że dobrze jest zjeść rano jaglankę na śniadanie. To także świadomość naszego ciała, tego jak działa, jak funkcjonuje i co się z nim dzieje, kiedy np. zaczynamy brać leki czy stosować antykoncepcję hormonalną.

Można być przeciwnikiem antykoncepcji, można nie chcieć jej stosować – i to jest w porządku. Ale jeśli chcesz być osobą zdrową, fit, to warto przynajmniej wiedzieć, jak ona działa i z czego rezygnujesz. Niestety, mam wrażenie, że mimo biologii w liceum czy gimnazjum, mało wiemy o swoim ciele. Układ trawienny czy oddechowy jeszcze ogarniamy, ale już całą część związana z płciowością i seksem – nie bardzo. Może dlatego, że jest to temat tabu. Może z powodu tego, że rodzice nie chcą o tym rozmawiać z dziećmi.

antykoncepcja

A problem jest duży, bo jeśli chociaż trochę zagłębicie się w internet, to zobaczycie, że bardzo duża cześć kobiet nie wie nawet do końca, czym jest miesiączka, albo jak się tak naprawdę zachodzi w ciążę. Pytań o to, czy można zajść od pocałunku nie zadają tylko nastolatki – a tak by się mogło wydawać.

CO SIĘ DZIEJE Z MOIM CIAŁEM?

Głównie z tego powodu zaangażowałam się w akcję Nie łykam, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji. W ramach kampanii powstał już na blogu wpis o największych mitach związanych z antykoncepcją. Mogłyście tam zadawać pytania, które miałam przekazać ekspertom.

W połowie czerwca specjalnie pojechałam do Warszawy, żeby spotkać się z profesor Violettą Skrzypulec-Pintą, niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie ginekologii i przekazać jej Wasze pytania. Razem ze mną była Monika i Justyna, które przywiozły także pytania od swoich czytelniczek. Było ich mnóstwo, ale co najciekawsze, sporo pytań się powtarzało.antykoncepcja

Najczęściej pytałyście w formularzu o skutki uboczne antykoncepcji – czy w ogóle są i jakie najczęściej występują. Byłyście także zainteresowane tym, jakie badania należy wykonać przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Znalazły się także pytania o konkretne skutki uboczne – żylaki, zatorowość płucną, tycie, nowotwory. Na wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym filmie.

Bardzo jestem z powodu tych pytań zadowolona – dbacie o swoje zdrowie! Dobrze, że przed podjęciem decyzji chcecie wiedzieć, na czym stoicie. To właśnie nazywam zdrowym trybem życia – ŚWIADOME decydowanie o swoim ciele.

NIE UNIKAJ WIEDZY

Niezależnie od tego, czy stosujecie już antykoncepcję czy też nie, czy macie zamiar, czy nie, czy jesteście za, albo przeciw – warto obejrzeć materiał, który nagrałyśmy i zobaczyć, jak pani profesor odpowiada na wasze pytania. Można sporo się dowiedzieć. To darmowy dostęp do wiedzy, której nie znajdziecie w internecie – np. na forach dla kobiet. Macie tutaj informacje, które są sprawdzone i przekazane przez eksperta, który zna swój fach i wie, co jest dobre, a co nie.

Nawet, jeśli antykoncepcja hormonalna jest z jakiegoś powodu dla was niedostępna (np. z powodu wiary) warto wiedzieć, jak to działa, bez żadnych mitów i kłamstw, powielanych zarówno przez ginekologów, jak i przez osoby związane z wiarą, a kończąc na kobietkach z for poświęconych luźnym pogaduchom. Fakty są najważniejsze.

 

Pani profesor Skrzypulec-Pinta prywatnie jest świetną osobą. Kocham ludzi, którzy są profesjonalistami. Znalazłyśmy zaraz wspólny język, rozmawiając o mięśniach Kegla i ćwiczeniach – na blogu pojawi się wpis na ten temat i mam nadzieję, że będę mogła go podeprzeć wiedzą pani profesor. 🙂 Cieszę się, że mogłam wziąć udział w takiej akcji – jeśli mogę jakoś wykorzystać mój zasięg do rozprzestrzeniania dobrych informacji, to będę z tego korzystać.

 

Mam nadzieję, że film okaże się dla was ciekawy i rozszerzy waszą wiedzę. Jeśli będziecie miały jeszcze jakieś wątpliwości, podzielcie się nimi w komentarzach – postaram się odpowiedzieć, opierając się o wiedzę, którą przekazała mi pani profesor w trakcie całego spotkania.

Jeżeli chcecie poczytać więcej na temat antykoncepcji, jej doboru i tego jak działa – śmiało wchodźcie na stronę kampanii nielykam.pl i czytajcie artykuły. 🙂

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.