Zdrowa dieta

REWOLUCJA – nowa piramida żywienia! Jak teraz powinna wyglądać zdrowa dieta?

W końcu po latach tego samego, utartego schematu, dostaliśmy nową piramidę żywienia, zgodną z najnowszymi i najbardziej aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To prawdziwa rewolucja, bo to, co do tej pory wydawało nam się podstawą naszej diety, już nią nie jest. Sprawdźcie, jak warto ułożyć swój jadłospis, żeby jeść zdrowo.

Bez zbędnego tłumaczenia i marnowania czasu: tak wygląda nowa piramida, która od tej pory jest podstawą zdrowego odżywiania się. To rewolucja, bo to nie jedzenie, a RUCH jest jej podstawą. To to, co mówię cały czas: trzeba się ruszać, bo inaczej siedzący tryb życia nas zabije (dosłownie)!

nowa piramida żywienia

Źródło: Instytut Żywności i Żywienia (http://www.izz.waw.pl/)

NAJWAŻNIEJSZE DLA ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA

Według nowych zaleceń, jeśli chcesz żyć zdrowo, powinieneś:

  • uprawiać codzienną aktywność fizyczną przez co najmniej 35-40 minut.
  • podstawą żywienia są WARZYWA i owoce w proporcjach: 3/4 warzyw i 1/4 owoców (owoce zawierają cukry, warto o tym pamiętać). Zaleca się jedzenie posiłków tak, by warzywa stanowiły PRZYNAJMNIEJ POŁOWĘ TEGO CO JEMY. Oczywiście, najważniejsze jest też picie wody.
  • należy ograniczyć spożywanie mięsa (zwłaszcza czerwonego) do ilości 0,5 kg tygodniowo. To duży news dla tych wszystkich, którzy jako „zdrową dietę” widzą dietę opartą wyłącznie na ryżu, kurczaku i jakimś warzywku.
  • źródłem dobrych węglowodanów niech będą produkty pełnoziarniste. Dostarczą także błonnika. Jeżeli nie mamy alergii na gluten, nie ma potrzeby, by go odstawiać – warto to pamiętać.
  • nabiał to rzecz pożądana w diecie. Wiem, że teraz istnieje moda na wykluczanie wszystkiego z jadłospisu, ale tak jak większość dietetyków oraz specjalistów z WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uważam, że jeśli nie ma przeciwwskazań w postaci alergii, jak najbardziej można nabiał spożywać.
  • tłuszcze zwierzęce zamieniamy na tłuszcze roślinne,
  • jedzmy ryby, jaja i nasiona roślin strączkowych,
  • unikamy cukru i nadmiernego solenia 

Widać, że niektóre zalecenia pozostały bez zmian, natomiast uważam, że należy sobie wziąć do serca zarówno uwagę o codziennym ruchu, jak i przewadze warzyw w diecie. Oprócz pięknej sylwetki, zdrowy tryb życia w jakiejś części może nas uchronić przed chorobami – m.in rakiem, który ostatnio zabrał Davida Bowie czy Alana Rickmana… zostawiam Was z tą refleksją i mam nadzieję, że drukarki pójdą w ruch: warto sobie powiesić piramidę na lodówkę i o niej pamiętać. Ja natomiast obiecuję, że na blogu już niedługo pojawią się jakieś warzywne przepisy, żeby pomóc Wam trochę zmodyfikować dietę.

Co sądzicie o nowej piramidzie? Dajcie znać w komentarzach!

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.