PrzepisyŚwiąteczneZdrowe desery

Zdrowe pierniczki na święta? To możliwe! [PRZEPIS]

zdrowe pierniczki

Zdrowe pierniczki, które są jednocześnie pyszne i.. gotowe do zjedzenia od razu? To nie sen, tylko mój ulubiony przepis na świecie! Koniecznie musicie go wypróbować.

Wiecie, co nieodmiennie kojarzy mi się ze świętami (oczywiście oprócz choinek i świętych mikołajów)? Pierniczki i ciasteczka! Świąteczne wypieki to rzeczywiście coś, co wprowadza do domu bożonarodzeniowy nastrój i pomaga trochę wyluzować w tym stresującym okresie przed świątecznym, kiedy próbujemy zamknąć wszystkie sprawy przed Wigilią. Staram się zawsze, żeby moje wypieki były tak zdrowe, jak tylko mogą być i jednocześnie smakowały jak tradycyjne. Dlatego przygotowałam dzisiaj dla Was przepis na pyszne, świąteczne pierniczki, które zachwycą nie tylko Was, ale i Waszą rodzinę… a przy okazji będą trochę bardziej fit.

ZDROWE PIERNICZKI NA ŚWIĘTA – CZY WARTO JE ROBIĆ?

Dzisiejszy przepis używa zamienników, dzięki czemu skład naszych pierniczków jest zdrowszy, niż ten tradycyjny. Moim zdaniem, warto robić zdrowsze wersje potraw świątecznych tylko w jednym przypadku – kiedy ich smak nie jest gorszy, niż zwyczajna wersja. Inaczej odbieramy sobie całą radość ze smakowania przepysznych potraw i próbujemy sobie wmówić, że to suche, owsiane ciastko bez grama tłuszczu jest tak samo dobre, jak maminy pierniczek…

Nie o to w tym chodzi!

zdrowe pierniczki

Dlatego tak długo testowałam różne wersje i dlatego moja kuchnia jest cała w mące. Chciałam, żeby te pierniki rzeczywiście były na tyle dobre, że nie będą mocno odstawać smakiem od normalnej wersji. I chyba mi się to udało!

OZDABIANIE – KUPNE CZY NIE?

Ozdabianie pierników: pamiętaj, że kupowane lukry, mazaki i ozdóbki to produkty o niezbyt dobrym składzie. Możesz przygotować domowy lukier (biały) – wystarczy zmielić erytrol czy ksylitol i utrzeć z sokiem z cytryny, tak jak to się zazwyczaj robi z cukrem pudrem. Jeśli jednak masz ochotę na ozdabianie pierników normalnymi, kupnymi ozdobami – nie ma w tym nic złego. Ja nigdy nie ozdabiałam swoich i w tym roku stwierdziłam, że przymykam oko na skład, bo chcę się pobawić w dekorowanie. Dlatego 1/3 moich pierników ozdobiłam kupnymi ozdobami (mazaki, ozdoby) a resztę zostawiłam „surową”.

zdrowe pierniczki

Wiem, że niektóre moje zdrowe pierniczki wyglądają jak upośledzone – nie mam ręki do artystycznych rzeczy, malowania i ozdabiania, więc robię tak, jak umiem  !
Proszę się ze mnie nie śmiać! Może pierniki nie wyglądają jak z wystawy, ale zapewniam, że są przepyszne!

JAK WYLICZYĆ KALORYCZNOŚĆ PIERNICZKÓW? Na stronie ilewazy.pl lub innej stronie z tabelą kalorii dodajemy wszystkie składniki i dzielimy przez liczbę pierniczków, która nam wyszła. Każdemu z nas wyjdzie inaczej, bo ma inne foremki.

ZDROWE PIERNICZKI NA ŚWIĘTA – PRZEPIS

Składniki:

  • 200 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
  • 150 g mąki pełnoziarnistej (ja używam Lubella 3 zboża do wypieku chleba)
  • 1 jajko
  • 200 g miodu
  • 1/2 szklanki (200 ml) ksylitolu lub erytrolu (ok. 55 g)
  • 1/8 kostki masła
  • 0,5 opakowania przyprawy do pierników
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
zdrowe pierniczki

Przepis:

  1. Do garnka wlewamy miód i podgrzewamy na małym lub średnim ogniu, aż do roztopienia się miodu.
  2. Następnie dodajmy ksylitol, przyprawę do pierników i masło i dokładnie mieszamy, cały czas podgrzewając. Gdy wszystko się ładnie wymiesza, zostawiamy masę do lekkiego wystygnięcia (na ok. 5-7 minut)
  3. W międzyczasie w osobnej misce wsypujemy mąkę i sodę oczyszczoną. Dodajemy jajko.
  4. Do miski z mąką dodajemy naszą mieszaninę z garnka.
  5. Dokładnie mieszamy całą zawartość, a następnie zaczynamy wyrabiać ciasto.
  6. Wyrabiamy ciasto przez ok. 5-10 minut. W międzyczasie nastawiamy piekarnik na 190 stopni.
  7. Posypujemy blat mąką i rozwałkowujemy ciasto (dość cienko). Jeśli ciasto się klei, dodajemy trochę mąki do ciasta i jednocześnie smarujemy mąką wałek. Powtarzamy tę czynność co jakiś czas, jak zauważamy, że znów ciasto się lepi.
  8. Wykrawamy za pomocą foremek ciasto.
  9. Pierniczki pieczemy w piekarniku przez ok. 5-7 minut. Pilnujemy czasu, bo lubią się spiec 
  10. Po upieczeniu pozostawiamy na ok. 1-2 godziny do ostygnięcia. Potem możemy dekorować wg uznania. Pierniczki nadają się do zjedzenia od razu po upieczeniu!
zdrowe pierniczki
About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.