Codziennie Fit

Jak pozbyć się oponki na brzuchu?

Nie skłamię, jeśli powiem, że połowa waszych maili do mnie to pytania jak pozbyć się oponki na brzuchu – czyli nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej zgromadzonej głównie na poziomie pępka i w dolnej części brzucha, często także okrywającej boki (tzw. „boczki”).

Niektóre z was piszą, że są szczupłe, waga jest w normie, a oponka jak była, tak jest – mimo utraty wagi czy dbania o dietę. 

Jak się pozbyć oponki na brzuchu? Jak spalić boczki? I czy jest to w ogóle możliwe? Marta biegnie na pomoc 🙂

ROZMIESZCZENIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Każdy z nas ma tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej w innym miejscu. Dlatego często osoby z oponką i boczkami mają super szczupłe nogi – im tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w okolicach brzucha. Inne osoby z kolei mają kształt gruszki – szczupły brzuch, małe piersi, za to spore biodra i uda. Jeszcze inni będą mieli tłuszcz głównie na ramionach czy plecach. 12278998_773228616119378_7840423964377186126_n

Nie mamy wpływu na to, gdzie odkłada nam się tkanka tłuszczowa najbardziej – to fakt. Pocieszające jest jednak to, że działając w odpowiedni sposób, możemy skutecznie ją zwalczyć.

Oczywiście, mitem jest to, że można schudnąć tylko i wyłącznie z jednego miejsca – nie da się. Tak jak nie mamy wyboru, gdzie odkłada się tkanka tłuszczowa, tak i nie mamy wpływu na to, skąd organizm najpierw zacznie spalanie tłuszczu. Ale jest mały myk, o którym nie wszyscy mówią – poprzez odpowiednie dopasowanie ćwiczeń i jedzenia możemy sprawić, że ta partia, która jest najbardziej otłuszczona, będzie wyglądała coraz lepiej. 🙂

OPONKA I BOCZKI – JAK JE ZWALCZYĆ? TRENINGI

Często bardzo błędnie zakładamy, że skoro problemem jest brzuch, to wystarczy walić codziennie setki brzuszków i prędzej czy później będzie okej. No nie. Tak to nie działa. Robiąc ćwiczenia na brzuch wzmacniamy i rozbudujemy mięśnie brzucha, sprawiamy, że są silniejsze – ale to nie znaczy, że dzięki nim tkanka tłuszczowa zniknie. Mięśnie stworzą się pod tłuszczem – i nawet, jeśli macie tam super kaloryfer, to przez tkankę tłuszczową nie będzie tego widać.

Dlatego właśnie wasze treningi najczęściej nie działają. Bo nie są dopasowane do celu. Celem nie jest rozbudowa mięśni na brzuchu, celem jest spalenie tkanki tłuszczowej w tym miejscu.

Co więc robimy:

Czyli nasz plan treningowy może wyglądać tak (4 -5 dni ćwiczeń)

PONIEDZIAŁEK – dłuższe cardio

WTOREK – mięśnie brzucha


ŚRODA – trening interwałowy


PIĄTEK – dłuższe cardio, np. bieganie (trening biegowy znajdziesz tu)
SOBOTA – wolne, bądź drugi trening interwałowy

Nasz plan treningowy może też wyglądać tak (3 dni ćwiczeń)

PONIEDZIAŁEK – dłuższe cardio

ŚRODA – mięśnie brzucha

PIĄTEK – trening interwałowy

Oczywiście jako dłuższe cardio możemy też potraktować bieganie, pływanie, kijki, skakankę, rolki, taniec (ale średniointensywny i w górę). Nie muszą to być koniecznie moje zestawy! 🙂 Robimy to, co lubimy robić!

Treningi interwałowe podkręcą nasz metabolizm, a cardio pozwoli spalić tkankę tłuszczową. Trening interwałowy oprócz podkręcenia metabolizmu pozwoli też lepiej wykorzystywać tkankę tłuszczową nawet do kilku godzin po ćwiczeniach. Nie powinno się jednak robić więcej niż 2 sesji (u osób początkujących) treningu interwałowego w tygodniu, są to ćwiczenia obciążające, a co za dużo, to niezdrowo. Może to też wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, więc nie polecam.

Osoby zaawansowane mogą robić taki trening trzy razy w tygodniu, natomiast nie polecałabym całego planu treningowego opierać na interwałach, bo to przygoda na krótką metę (takie jest moje zdanie). Myślimy długoplanowo, chcemy przecież mieć ładną sylwetkę i zdrowie przez cały czas, a nie przez pół roku, prawda? 🙂

JAK POZBYĆ SIĘ OPONKI? ŻYWIENIE

Ale treningi to jedno, a jedzenie to drugie. Bez zdrowego odżywiania nie mamy co liczyć na spektakularne efekty – taka jest prawda.

Zarówno szczupłe, jak i osoby z nadwagą, chcące się pozbyć oponki, powinny zrezygnować z:

To wszyscy wiemy. Ale co jeszcze?

CO OPRÓCZ DIETY I TRENINGÓW?

Możemy poprawić wygląd brzucha i usprawnić proces pozbywania się oponki i boczków, przez kilka małych trików, które polecam:

To chyba wszystko w temacie oponek i boczków. 🙂 Jeżeli macie jakieś pytania, to zadawajcie je też pod postem – można zostawić komentarz anonimowo, a na pewno większe prawdopodobieństwo, że tutaj odpowiem, niż mailowo – niestety zasypaliście mnie wiadomościami na fb i mailu i mimo, że staram się odpowiadać, to wiadomości jest tak dużo, że nie wyrabiam. Licząc w setkach (!). Kocham Was za to, że tu jesteście 🙂 Nie ma na świecie większej motywacji 🙂

Zapraszam was na FACEBOOKA i INSTAGRAM!

Exit mobile version