Codziennie Fit

Ćwiczenia, które „niszczą stawy”. Ćwiczenia obciążające stawy. Czy naprawdę takie istnieją?

Fot. Alicja Bodak

„Przysiady niszczą stawy”, „uważaj na ten trening, obciąża stawy” , „te ćwiczenie nie jest dobre na stawy”. Jeżeli chociaż przez chwilę mieliście do czynienia z aktywnością fizyczną, na sto procent usłyszeliście któryś z tych tekstów. Jakie więc ćwiczenia obciążają stawy, na jakie ruchy warto uważać i czy naprawdę trening może uszkodzić nasze stawy? Co więc robić, żeby tak się nie stało? Oto krótki poradnik.

Staw to nic innego, jak ruchome połączenie kości, które umożliwia nam poruszanie się i korzystanie z naszego ciała. Stawy mają różną budowę, która wpływa na ich funkcjonalność – inny zakres ruchu ma noga w stawie kolanowym, gdzie praktycznie możemy ruszać w przód i w tył, a inny zakres ma ręka w stawie barkowym (ramienny), gdzie możemy zrobić krążenia ramionami. 

Jeśli zaczęliście ćwiczyć, to prędzej czy później zaczyna się temat stawów. Albo jakiś znajomy powie wam, że istnieją ćwiczenia obciążające stawy, albo sami przeczytacie w internecie, że jakiś ruch może uszkodzić staw, albo w inny sposób w końcu usłyszycie, że ćwicząc można sobie bardzo łatwo te stawy uszkodzić.

Tylko… czy to na pewno prawda?

ĆWICZENIA OBCIĄŻAJĄCE STAWY

Jeśli zapytacie kogoś o ćwiczenia obciążające stawy, to zaraz poleci wam litania:
bieganie, przysiady, wypady, wykroki, trening siłowy, skakanie, wskakiwanie, wyskoki, przeskoki i tak dalej, i tak dalej. 

Ćwiczenia obciążające stawy

fot. Fotografia dla biznesu

Wszystkie te ćwiczenia oskarża się o „niszczenie” stawów, kontuzje oraz urazy. Problem jednak polega na tym, że… to nie do końca prawda. To nie ćwiczenia niszczą stawy. Tylko sposób, w jaki je wykonujemy.

Obciążamy nadmiernie stawy, kiedy:

Dodatkowo bóle stawów oraz urazy z moich obserwacji mogą się pojawić, kiedy:

Pamiętajmy, że nasz organizm to jedna całość – jeśli więc jakaś część jest słabsza, oddziałuje to na cały nasz ustrój, mogąc powodować kontuzje.

NA JAKIE RUCHY NALEŻY UWAŻAĆ?

Oczywiście, są też ćwiczenia, które bardziej lub mniej angażują staw do pracy i mogą powodować w nim przeciążenia. To właśnie te ruchy, o których wspominałam wcześniej: przysiady, wypady, bieganie, skoki. Czy to więc znaczy, że powinniśmy tych ćwiczeń unikać?

Nie!To znaczy, że powinniśmy przede wszystkim zadbać o prawidłowe wykonanie ćwiczenia. W swoich filmach z treningami zawsze powtarzam, na co uważać podczas wykonywania danego ruchu. Odpowiednie wykonane ćwiczenia nie powinni w żaden sposób wywołać u nas urazu (zakładając też, że z resztą układu ruchu jest wszystko w porządku).

 

Bieganie – tutaj warto pamiętać, że nie jest odpowiednie dla wszystkich. Osoby z dużą wagą nie powinny biegać – należy najpierw zrzucić kilka kilogramów, np. maszerując czy uprawiając nordic walking i dopiero po uzyskaniu mniejszej wagi, wziąć się za bieganie. Wynika to nie z faktu, że „bieganie jest szkodliwe dla stawów”, ale ze zwykłych praw fizyki – podczas biegania grawitacja robi swoje, a nasze stawy dostają obciążenie dużo większe, niż masa naszego ciała. Jeśli nie ważymy prawidłowo, obciążenie może być za duże, co spowoduje kontuzję.

Skakanie – mówiąc o skakaniu, mam na myśli wszystkie skoki, przeskoki, wskakiwanie, skakankę i tak dalej – wykonywane prawidłowo, nie mają prawa zrobić krzywdy. Należy pamiętać zwłaszcza o odpowiednim lądowaniu i na nim się skupić podczas wykonywania skoków. Tak jak w przypadku biegania, nie zalecam wykonywania skoków osobom z dużą masą ciała  – podobnie jak przy bieganiu ciężar może być nieodpowiedni dla naszych stawów.

Trening siłowy – nie wyobrażam sobie rozpoczęcia treningu siłowego bez wcześniejszego treningu adaptacyjnego, trwającego przynajmniej miesiąc. W trakcie takiego treningu wzmacniamy ciało za pomocą ćwiczeń z masą własnego ciała, bez obciążeń. 

JAK ZAPOBIEC URAZOWI? JAK DBAĆ O STAWY?

TRENING BEZ OBCIĄŻANIA KOLAN

Dla osób, które chcą być ostrożne bądź miały kiedyś urazy lub kontuzje związane z kolanami – specjalny trening:

WSZYSTKO Z GŁOWĄ!

Mam nadzieję, że ten wpis Wam się przyda – dajcie znać w komentarzu! Wokół bólu stawów i urazów narosło wiele mitów – wydaje mi się, że niektóre obaliłam. 🙂 Wiecie już, że ćwiczenia obciążające stawy to nie do końca prawda – to my zachowujemy się w ten czy inny sposób, który te stawy może uszkodzić.

Po większą dawkę motywacji zapraszam na FACEBOOKA INSTAGRAM.

Exit mobile version