Codziennie Fit

Tycie, pryszcze, objadanie się – to wszystko wina stresu! Skuteczne sposoby na walkę ze stresem

Nie znam osoby, która się nie stresuje. Terminy, sprawdziany, zaliczenia, dodatkowa praca, problemy w związku, kłopoty z pieniędzmi – to wszystko powoduje, że często nie możemy zasnąć, jesteśmy rozdrażnieni i najzwyczajniej w świecie zestresowani.  Wydawałoby się więc, że stres to normalna rzecz – ot, każdy go czasami ma. Tyle, że taki stan dla organizmu nie oznacza nic dobrego. Przytyło ci się ostatnio? Źle się czujesz? Masz gorszą cerę? Istnieje ogromna szansa, że to wina stresu.

Wiecie co – jestem chyba najlepszą osobą do pisania o stresie. Stresuję się wszystkim: spotkaniem z kimś nowym, tym, że gdzieś nie zdążę, że czegoś zapomnę, że coś mi się nie uda, że się dzisiaj nie wyrobię. Jestem osobą bardzo podatną na stres, przez co często nie mogę się po prostu wyluzować i zapomnieć o jakichś obowiązkach.

Sporo ludzi bagatelizuje stres. Myślą: przecież wszyscy się stresują, nie? Więc nie ma w tym nic dziwnego. No właśnie, że jest – długotrwały stres ma bardzo zły wpływ na całe nasze ciało. Zaczynając od tak rzucających się w oczy rzeczy jak waga i przyrost tkanki tłuszczowej, poprzez zmiany skórne, a kończąc na tym, co się dzieje „w środku” – czyli np. wrzodach czy innych kłopotach z żołądkiem.

Nie zdajemy sobie sprawy, JAK DUŻY wpływ ma stres na nasz organizm. 

NAJCZĘSTSZE SKUTKI STRESU:

Gdy się stresujemy, organizm produkuje większe ilości kortyzolu – hormonu stresu – który odpowiada m.in za odkładanie się tkanki tłuszczowej!

Najczęściej stresujemy się pieniędzmi, problemami związanymi z relacjami z bliskimi, pracą czy szkołą. To właśnie taki typ stresu jest najgroźniejszy, ponieważ jest długotrwały i nie kończy się po chwili jak np. trema przed wystąpieniem (zwykła trema może nawet pomóc!).

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM?

Najlepszą radą byłoby powiedzenie: „po prostu wyluzuj i nie przejmuj się tak wszystkim„, ale dobrze wiem po sobie, że to niesamowicie trudne. Są jednak sposoby, które pozwalają na zredukowanie stresu – warto je wprowadzić w życie, bo nawet, jeśli nie widzicie skutków stresu teraz, mogą one pojawić się z opóźnieniem. O tym należy pamiętać.

Często się stresujecie? Macie jakieś swoje patenty na odstresowanie się?

Exit mobile version