RuchZdrowy lifestyle

Zestresowani, zmęczeni, bez motywacji? Treningi, które warto zrobić, jeśli nie masz ochoty i humoru na ćwiczenia

Są sytuacje w życiu – i wydarzenia na świecie – które sprawiają, że odkładamy treningi na dalszy plan, bo wydają się być błahe i nieistotne. Czasami to przez nasz stres i samopoczucie, czasami przez przytłoczenie złymi informacjami. Warto jednak pamiętać, że odcięcie się od ćwiczeń czy ruchu i czekanie, aż sytuacja się poprawi – nie jest żadnym wyjściem. Czas i tak ciągle płynie. Twoja rezygnacja z treningu nikomu nie pomoże. Utrzymanie siebie w dobrej formie – już tak. Dlatego przygotowałam dla Was zestawienie treningów na różne sytuacje – dla zestresowanych, zmęczonych, bez motywacji i tych, którzy chcą poprawić swoją sprawność. Korzystajcie na zdrowie!

Często traktujemy ćwiczenia i treningi jako coś bardzo „powierzchownego”, a nawet narcystycznego – dbamy o wygląd i tyle. Prawda jednak jest zupełnie inna: regularna aktywność fizyczna jest dla organizmu równie ważna, co jedzenie, sen czy odpoczynek – nasze ciało ruchu potrzebuje nie ze względu na to, by uzyskać płaski brzuch, ale po to, by dobrze funkcjonować, zbudować kondycję i utrzymać zdrowie.

Fot. Justyna Kocur-Czarny

Daleka jestem od tekstów w stylu „aktywność fizyczna poprawi ci humor” – bo nie zawsze tak jest. Owszem, czasami po treningu czujemy się lepiej, ale nie zawsze – i to też jest okej. Co jednak mogę powiedzieć, to to, że aktywność wpłynie na Wasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Trochę ustabilizuje emocje, pomoże uporać się ze stresem i napięciem i sprawi, że po prostu będziemy w lepszej formie – kondycyjnie, psychicznie, mięśniowo – będziemy po prostu silniejsi.

Przygotowałam więc dla Was zestawienie treningów, które warto zrobić, kiedy naprawdę nie mamy ochoty na ruch. Podzieliłam je na kategorie, w zależności od tego jak się czujecie i czego potrzebujecie. Mam nadzieję, że taka lista Wam się przyda i sprawi, że poświęcicie chociaż 15 minut na aktywność: niezależnie od tego, jak beznadziejna wydawałaby się sytuacja, koniec końców im zdrowsi, sprawniejsi i silniejsi jesteśmy, tym lepiej.

TRENINGI DLA OSÓB ZESTRESOWANYCH – SPOKÓJ I WYCISZENIE

Często wydaje nam się, że przy dużej ilości emocji i stresu, najlepiej pomoże mocny trening – niekoniecznie. Zbyt intensywne jednostki treningowe mocno obciążają układ nerwowy, który już przecież jest na najwyższych obrotach ze względu na trudne emocje. Dlatego w takich wypadkach przyda się trening wyciszający, gdzie pracujemy oddechem (to też uspokaja układ nerwowy). Świetnie sprawdzi się nawet przed samym snem, pomoże trochę się uspokoić.

Joga dla początkujących

Ten zestaw świetnie sprawdzi się u osób, które szukają czegoś dłuższego, spokojnego, skupionego na swoim ciele i oddechu.

Rozciąganie Flow

To jeden z moich ulubionych zestawów – poruszamy się płynnie z jednej pozycji w drugą, więc ten zestaw sprawdzi się świetnie dla osób, które zazwyczaj nudzą się rozciąganiem. Przy okazji wyciszymy się i uspokoimy.

Rozciąganie całego ciała

Ten długi zestaw może być wykonywany w części – w opisie filmu macie podane „czasówki”. Dzięki nim możecie wybrać dowolną część ciała i tylko na niej się skupić. Jest to też rozciąganie, które według Waszych komentarzy najlepiej odstresowuje i relaksuje.

Rozciąganie i mobility – tylko 20 minut

Krótszy zestaw dla wszystkich, którzy nie mają za dużo czasu, a chcą zrobić coś dla siebie. Dwadzieścia minut w zupełności wystarczy!

TRENINGI DLA OSÓB ZESTRESOWANYCH – „ZEJŚCIE Z EMOCJI”

Niektórzy potrzebują trochę mocniejszego treningu – przychodzę z pomocą. Przed Wami kilka treningów, które pomogą „wypocić” emocje. Uwaga: stosujemy je rozważnie, nie codziennie – żeby nie przebodźcować układu nerwowego! Potrzebujemy też po nich czasu na regenerację.

Bootcamp, czyli intensywny trening, który ma wszystko

Mamy tutaj cardio, wzmacnianie, interwały jak i część sprawnościową – będzie więc to zestaw idealny dla każdego, kto chce zadbać o formę (i tą fizyczną, i sylwetkową).

Full Fitness – całe ciało

Ten trening oprócz wytrzymałości, kondycji i wzmocnienia mięśni, zagwarantuje Wam też ucieczkę myślami – trzeba się skupić przy niektórych blokach i rzeczywiście myśleć o tym, co robimy – więc będzie idealny, jeśli szukamy „ucieczki”.

Tabata

Ogólnie nie jestem wielką fanką interwałów i mocnych treningów jako sposobu na nerwy – tak jak mówiłam, może to zdecydowanie utrudnić regenerację i wbrew pozorom – jeszcze bardziej pobudzić układ nerwowy, ale wiem, że niektóre osoby lubią uciekać do czegoś bardziej intensywnego. Ta tabata będzie dobrym rozwiązaniem – to jeden z lepiej skonstruowanych treningów interwałowych na moim kanale.

Dla początkujących – PERFECT START

Zdaję sobie sprawę, że osoby początkujące lub po chorobie też chciałyby „wypocić” emocje – dla nich dobrą propozycją będzie ten trzydziestominutowy zestaw, który ma w sobie wszystko:

TRENINGI DLA OSÓB BEZ MOTYWACJI – NA POPRAWĘ HUMORU

Jeśli szukacie ucieczki od naszego świata – oto kilka treningów, które mogą poprawić humor:

Retro trening

Prawdziwa muzyka z lat 80., trening bez maty – ale to nie oznacza, że lekki i przyjemny – można się zmęczyć!

Cardio Dance x Dua Lipa

Trening taneczny do największych przebojów Dua Lipy – 30 minut minie jak pięć 🙂

Dance Cardio

Taniec też może być dobrym treningiem – wystarczy zrobić ten zestaw, żeby się przekonać:

Trening z gibonami

Robiliście kiedyś trening z gibonami? Jeśli nie, zapraszam Was w podróż do wrocławskiego zoo i wspólną tabatę (nie jest taka straszna!):

Retro pośladki

Czy lubię Jane Fondę? Wystarczy zobaczyć ten trening.

Trening Halloweenowy

Jeśli lubicie straszne klimaty i suchary, to będzie idealne 30 minut na to, by zapomnieć o wszystkim innym:

TRENINGI DLA OSÓB BEZ MOTYWACJI – ŻEBY SIĘ PORUSZAĆ

Jeśli chcecie po prostu „zaliczyć” trening – tutaj kilka zestawów, które mogą się przydać – są krótkie i efektywne:

Poranna gimnastyka – trening na dobry dzień

Przyjemny trening na całe ciało – tylko 25 minut:

Poranny trening – 30 minut na całe ciało

Zestaw ćwiczeń na całe ciało połączony z lekkim wysiłkiem cardio pozwoli Wam zacząć dobrze i aktywnie dzień. Oczywiście, trening może być wykonywany o każdej porze

Treningi express – cała playlista

Na moim kanale znajdziecie też sporo treningów express, które mają od 10 do 25 minut – będą idealne na brak motywacji. Wybierzcie jeden i do dzieła!

TRENINGI DLA ZMĘCZONYCH I NIEWYSPANYCH – BEZ PRZECIĄŻANIA

Nie wszystkie treningi muszą być mocne – jeśli czujemy się zmęczeni, niewyspani i zestresowani – dobrze jest wybrać taką aktywność, która nas nie przeciąży.

Cardio Starter 2

Idealny zestaw zarówno dla kompletnie początkujących, jak i dla zaprawionych w boju – lekki trening, żeby się „poruszać”:

Trening brzuch, uda, pośladki – bez cardio

Trening bez elementów cardio, same wzmacnianie – poczujemy mięśnie i zrobimy porządny trening, ale nie musimy się bać o kondycję:

Trening brzuch i pośladki

Kolejny trening wzmacniający – bez cardio, bez nadmiernego skakania, skupiona praca:

Brzuch, uda, pośladki

Jesli oprócz treningu chcielibyście trochę odbiec myślami – ten wakacyjny zestaw będzie odpowiedni:

Fit Body 2

Jeden z moich ulubionych treningów wzmacniających na kanale – w towarzystwie Zuzy i Łukasza szybciej płynie czas. Zdecydowanie przyjemny trening!

CO ROBIĆ? NIE CZEKAĆ

Zdaję sobie sprawę, że kiedy w nasze życie wchodzi niepokój, zmartwienie, stres i uczucie bezradności, trudno myśleć o ćwiczeniach. Warto jednak zastanowić się, czy czekanie aż się poprawi to naprawdę taka dobra taktyka? Zrobienie czegoś dla siebie i swojego zdrowia – a przy okazji także dla swojej głowy – może być dużo bardziej przydatne i utrzymać nas trochę w ryzach. Ściskam Was mocno i trzymam kciuki za Wasze treningi!

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.