Codziennie Fit

Zegarek, który pomaga Ci być fit – jaki wybrać? Polar Vantage V2 i Polar Unite

Doszliśmy do czasów, kiedy nawet osoby, które nie trenują, mają monitory aktywności – czyli zegarki sportowe. Nic dziwnego: WIEMY, że ruch jest ważny i mamy nadzieję, że być może kupno zegarka zamieni nas w rasowych biegaczy czy fitnesiary. Czarów jednak nie ma: sprzęt tego nie zrobi i trzeba mimo wszystko ruszyć tyłek. Z drugiej strony – rzeczywiście, jeśli ćwiczycie dość regularnie, to taki towarzysz treningowy na rękę może kompletnie zmienić Waszą aktywność. Pozytywnie, rzecz jasna!

Dlatego dzisiaj przyjrzymy się dwóm zupełnie różnym modelom: Polar Vantage V2 – bardziej zaawansowanej wersji dla aktywnych i Polar Unite – modelowi dla każdego, kto chce (lub już zaczął) być fit. Tak po prostu.

Rynek zegarków sportowych jest O-G-R-O-M-N-Y. Pojawiają się kolejne modele, kolejne firmy biorą się za monitory aktywności i człowiek zaczyna się szczerze zastanawiać, jak ma to wszystko ogarnąć i wybrać coś dla siebie. Myślę, że najważniejsze w Waszym wyborze powinno być nie to, ile możliwości ma dany sprzęt, ale ile jego funkcji będziecie tak naprawdę używać i rzeczywiście potrzebujecie – jeśli nie biegacie, to niepotrzebny Wam model z rozbudowanymi statystykami dla biegaczy, a jeśli ćwiczycie w domu, to warto pomyśleć nad zegarkiem, który ma różne funkcje aktywności, a nie trzy na krzyż.

Dzisiaj zajmiemy się dwoma skrajnie różnymi modelami – Polar Vantage V2 i Polar Unite.

POLAR VANTAGE V2 – DLA PRO SPORTOWCÓW?

POLAR VANTAGE V2, Codziennie fit

Polar Vantage V2 to rozbudowany monitor aktywności – powiedziałabym, że przeznaczony jest dla osób, które traktują treningi poważne i potrzebują dokładnych danych, które pozwolą im trenować jak najbardziej efektywnie. Na pewno przyda się biegaczom, kolarzom, ale nie tylko – także osobom trenującym w urozmaicony sposób i chcących ciągle podnosić sobie poprzeczkę, ale jednocześnie dbać o odpowiedni rozwój i regenerację.

To aktualnie (kwiecień 2021 r.) mój ulubiony model i noszę go w sumie praktycznie non stop od premiery.

Vantage V2 to taki rozbudowany, profesjonalny model – oprócz standardowych cech jak pomiar tętna z nadgarstka, gps czy monitorowania snu, zawiera także szereg „dodatkowych” funkcji, które moim zdaniem świetnie sprawdzą się u osób nastawionych PRZEDE WSZYSTKIM na poprawę wyników, trenowanie pod zawody czy inne cele sportowe (poza „zwykłą aktywnością” i sylwetką).

POLAR VANTAGE V2 RECENZJA, FUNKCJE, ZALETY I WADY

Standardowo – co zawiera ten model? Wszystkie funkcje znajdziecie na stronie (tu), ja wypiszę te, które u mnie się sprawdzają i są istotne w jakiś sposób:

Poza tym zegarek ma oczywiście standardowe funkcje Polara dostępne także w innych modelach, czyli:

Vantage V2 ma także funkcje pływackie oraz funkcje biegowe/kolarskie związane z planowaniem trasy, ale ja tych funkcji nie używam, więc nieobiektywne byłoby pisanie o tym w recenzji. Wszystkie funkcje zegarka z opisami znajdziecie też na stronie Polara – tu.

WADY/ZALETY

NA PLUS dodatkowo moim zdaniem zasługują trzy rzeczy – ekran (bardzo dobrze widoczny nawet w różnych oświetleniach i porach dnia), na którym też nie widać odcisków palców i się nie brudzi szczególnie. Drugą rzeczą jest sterowanie za pomocą przycisków – ekran też jest dotykowy, ale zdecydowanie bardziej wolę operować przyciskami z boku i jest to wygodniejsze także podczas aktywności. Trzecia rzecz to niezawodność. Używam go prawie non stop od późnej jesieni i do tej pory nie miałam z nim żadnych problemów. Zdecydowanie obecnie to mój faworyt jeśli chodzi o zegarki Polara, ale…

… tak jak mówiłam, jest to model rozbudowany – nie u wszystkich się sprawdzi, duże grono osób nie potrzebuje aż tylu funkcji. Warto to mieć z tyłu głowy i dopasować model do siebie i swoich potrzeb.

Wady… prawie nie ma. W sensie serio – to mój ulubiony zegarek Polara. Szukam ciągle w głowie czegoś, do czego mogłabym się przyczepić i chyba mam tylko dwie rzeczy – jeśli nosicie zegarek często, pocicie się na treningach itp. to musicie dbać o to, żeby zegarek wytrzeć, bo inaczej mogą robić się odparzenia na skórze od paska. U mnie sprawdza się po prostu częste mycie zegarka (bardzo łatwa sprawa, bo cały pasek jest odczepialny) i dokładne wycieranie zarówno nadgarstka jak i zegarka do sucha przed nałożeniem. Druga to połączenie z aplikacją na telefonie przez bluetooth – wcześniej nie było problemu, ale od kiedy mam nowego Samsunga Galaxy S21 – czasami nie chce się połączyć i muszę od nowa parować razem sprzęt. Trochę uciążliwe.

POLAR UNITE – ZEGAREK DLA KAŻDEGO?

Polar Unite to model Polara przeznaczony zgoła dla kompletnie innych odbiorców – powiedziałabym, że to taki zegarek „dla każdego”. Zdecydowanie bardziej przystępny cenowo, ma też mniej funkcji, ale za to te, które są, przydadzą się zarówno osobie, która dopiero zaczyna, jak i tym, którzy regularnie ćwiczą.

Uważam, że to taki uniwersalny model, który może być też idealny jako pierwszy zegarek sportowy.

POLAR UNITE RECENZJA, FUNKCJE, ZALETY I WADY

No dobrze, to co ma Polar Unite? Chyba wszystko, co może potrzebować aktywna osoba, która chce lub jest „fit”. I nic ponad to (co akurat jest zaletą, bo nie zawsze nadmiar jest potrzebny).

Główne funkcje zegarka to:

Wszystkie funkcje znajdziecie tu.

WADY/ZALETY

NA PLUS – oprócz funkcji powyżej, zegarek jest bardzo zgrabny i strasznie ładnie wygląda na nadgarstku – takie jest moje zdanie. Duża różnorodność pasków i czytelny, spory ekran to zdecydowana zaleta. Ma też wszystkie funkcje potrzebne osobie trenującej w domu – uważam, że niczego mu pod tym względem nie brakuje.

NA MINUS – ekran praktycznie wyłącznie dotykowy – lepiej jednak obsługuje się zegarek, jeśli jednocześnie jest też kilka przycisków do dyspozycji (takie jest też moje zdanie). Zdarzyło mi się też kilka razy (niewiele, ale jednak), że ekran mi się zawiesił w trakcie bardzo szybkiego przeglądania profili sportowych i musiałam resetować cały zegarek, żeby sprzęt wrócił do normy, co może być irytujące. Dla mnie, jako osoby biegającej, na minus jest także brak GPS, ale tak jak pisałam – to po prostu nie jest do końca model dla mnie i dla moich potrzeb. Jeśli chodzi o baterię, to nie jest ani super wytrzymała, ani słaba – trzeba ładować go regularnie, ale nie jest to uciążliwe – myślę, że przy aktywnościach i korzystaniu z GPS wychodzi tak co 2-4 dni.

Ostatnim minusem jest lekkie przetarcie na tarczy zegarka – można to zobaczyć na zdjęciach.

LICZENIE KALORII W ZEGARKACH

Jedną z rzeczy, która Was zawsze bardzo interesuje, to szacowana liczba spalonych kalorii podczas treningu oraz dzienna liczba spalonych kalorii, którą wyświetla zegarek.

Zdecydowanie uważam, że są to wartości dość dobrze oszacowane – przy spalonych kaloriach podczas treningu zegarek bierze pod uwagę Waszą wagę, wiek, wzrost, ale także – co najważniejsze – długość trwania treningu i wartości tętna. Dzięki temu rzeczywiście liczby, które pokazują się na zegarku, są bardzo zbliżone do stanu rzeczywistego. Warto jednak pamiętać, że to ciągle jest dalej szacunek – i chociażby złe odczytanie tętna podczas podporów może mieć wpływ na wynik końcowy zegarka (ale to dotyczy wszystkich monitorów aktywności, nie tylko Polara).

Na bazie naszej aktywności w ciągu całego dnia, zegarek podaje także liczbę dzienną kalorii – nasze zapotrzebowanie energetyczne. Uważam, że jest dość dokładne – na bazie danych z zegarka szacowałam swoją kaloryczność w diecie i waga zachowywała się tak jak powinna, więc widać, że raczej trafiałam w zapotrzebowanie. Dalej jednak uczulam, że nie należy tego traktować jako wyrocznię – jest to natomiast na pewno dobra podpowiedź dotycząca tego, ile kalorii potrzebujemy, żeby dobrze funkcjonować.

WASZE PYTANIA I MOJE ODPOWIEDZI

Zabierając się do tego tekstu, zapytałam Was na moim Instagramie o to, co jeszcze chcielibyście wiedzieć o tych zegarkach. Wybrałam najczęściej powtarzające się pytania:

Moje recenzje pozostałych modeli:

ZNIŻKA NA ZEGARKI POLAR

Udało mi się zorganizować rabat dla czytelników Codziennie Fit – obowiązuje on na wszystkie zegarki, sprzęty i akcesoria dostępne na stronie Polar (kliknij tu). Wystarczy wpisać kod: CODZIENNIEFIT15 i już! Na niektóre najnowsze modele działa kod: CODZIENNIEFIT10.

Mam nadzieję, że ten wpis Wam się przyda – jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to też możecie zadawać je w komentarzach 🙂 Jeśli sami macie zegarki Polar lub jakieś inne i związane z tym przemyślenia – zachęcam do dyskusji!

Exit mobile version