Codziennie Fit

Interwały. Efekty, mity i wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Fot. Arkadiusz Wołek

Trening interwałowy wydaje się być receptą na sukces w pracy nad sylwetką. Jest intensywnie – więc człowiek poczuje, że coś tam poćwiczył, jest krótko – więc każdy da radę go wcisnąć w harmonogram no i przede wszystkim, obiecuje się po nim niesamowite efekty. Ale czy naprawdę? O co chodzi w interwałach, jakich efektów można się spodziewać i czy na pewno to najlepszy rodzaj treningu?

Gdybym za każde pytanie na temat interwałów dostawała pięć złotych, byłabym teraz na Bahamach, bogata i ze stadem kotów.
Ale nie dostaję. Mimo to, na temat treningu interwałowego słyszę tyle pytań, mitów oraz powielanych przekręconych informacji, że przygotowałam dzisiaj dla Was interwałową pigułkę, która pomoże Wam w szybki sposób zrozumieć, o co w ogóle w tym treningu interwałowym chodzi, jak go wykonywać oraz dlaczego wszyscy go tak wychwalają.

INTERWAŁY, TRENING INTERWAŁOWY – CO TO W OGÓLE JEST?

Zacznijmy od postaw – bardzo często posługujemy się nazwą „interwały, interwałowy”, ale czasami nie do końca zdajemy sobie sprawę, czym jest taki trening.

Trening interwałowy polega na przeplataniu wysiłku o dużej intensywności z wysiłkami o niskiej intensywności. W ten sposób wydłużamy czas, w którym jesteśmy w stanie pracować intensywnie (bo mamy przerwy) i jednocześnie zwiększamy efekt samego treningu.

Jak to wygląda przekładając na „ludzki” język?
Dla przykładu – przez 30 sekund biegniemy na 90 % swoich możliwości i następnie przez 45 sekund odpoczywamy w marszu. Następnie znów przez 30 sekund biegniemy, a potem przez 45 sekund maszerujemy… i tak kilka razy.

trening interwałowy

Pamiętajmy, że w trakcie treningu interwałowego wcale nie musimy biegać. Równie dobrze możemy jechać na rowerze, skakać na skakance, ćwiczyć na orbitreku, robić przysiady z wyskokiem, bieg w podporze czy inne intensywne ćwiczenia.

Ważne: w treningu interwałowym dużą wagę przykłada się do tego, aby przerwa wypoczynkowa (czyli np. marsz) nie doprowadzała do pełnego wypoczynku. Każde kolejne powtórzenie wykonujemy na rosnącym zmęczeniu.

TRENING INTERWAŁOWY – CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ

Najważniejsze, to zrozumieć, że trening interwałowy to rodzaj treningu – a nie konkretny, ułożony zestaw ćwiczeń czy określona ilość czasu i przerw. Nie ma jednego, sprawdzonego treningu interwałowego – wszystko zależy od naszych możliwości, wydolności, celu oraz doświadczenia.

Możemy też spotkać różne nazewnictwo – ważne, żeby żeby zapamiętać, że interwały/trening interwałowy może mieć naprawdę różne odmiany. Przykładem jest np. HIIT – High Intensity Interval Training – jest to mocny trening interwałowy czy tabata – trwająca 4 minuty (20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku) – oba te sposoby ćwiczeń oparte są właśnie na interwałach.

Treningu interwałowego nie należy wykonywać zbyt często. Ponieważ jest to trening mocno obciążający nie tylko ciało, ale też układ nerwowy, dla najlepszych efektów oraz zdrowia nie zaleca się więcej niż 1-2 treningów interwałowych tygodniowo.

TRENING INTERWAŁOWY. JAK DOBRAĆ CZAS INTERWAŁÓW?

Jedno z najważniejszych pytań – jak dobrać czas interwałów?

Nie ma tutaj złotego środka, za to mogę podać kilka rad, które pomogą dopasować czas treningu:

INTERWAŁY A SPALANIE TŁUSZCZU – JAK TO DZIAŁA?

Dlaczego trening interwałowy jest taki popularny i tak o nim głośno? Wszędzie możemy przeczytać, że to najlepszy sposób spalania tkanki tłuszczowej. To właśnie dlatego wszyscy chcą wplatać interwały w swój trening.

Trening interwałowy ma być bardziej efektywny, ponieważ spala kalorie nie tylko w trakcie wykonywania ćwiczeń, ale także po zakończeniu treningu. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie bardzo intensywnego wysiłku organizm wpada w tak zwany dług tlenowy. Potrzebujemy więcej tlenu, niż jesteśmy w stanie dostarczyć normalnie, zaczynamy więc korzystać z „zapasów” i czerpać energię ze źródeł beztlenowych.

A ponieważ nasze ciało i fizjologia lubi harmonię – po treningu robi wszystko, żeby powrócić do równowagi. Po wysiłku należy więc spłacić dług i uzupełnić uszczknięte zapasy. Aby to zrobić, dalej mamy zwiększoną konsumpcję tlenu, co z kolei powoduje większy wydatek energii i spalonych kalorii.

I właśnie dlatego mówi się, że po treningu interwałowym dalej spala się kalorie, mimo tego, że już się nie ćwiczy. Tak jest. Dlatego też entuzjaści interwałów twierdzą, że to najlepszy sposób na spalenie tkanki tłuszczowej – namęczysz się krócej niż przez godzinne lekkie truchtanie, a podkręcisz metabolizm i spalisz więcej.

Ale…

… to nie jest tak, że interwały to cudowny trening, za pomocą którego dzieje się magia. Schudnąć możemy także ćwicząc siłowo, jogę czy zwykłe cardio, bo oprócz tego, jak trenujemy, liczy się też to, co jemy. Warto o tym pamiętać.

Musicie też wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz – trening interwałowy nie jest dla każdego.

TRENING INTERWAŁOWY – DLA KOGO INTERWAŁY?

Powtórzę raz jeszcze: trening interwałowy nie jest dla każdego. Co więcej – wcale nie ma potrzeby (wbrew niektórym opiniom w internecie), żeby każdy musiał go wykonywać.

Dla kogo NIE JEST trening interwałowy:

TRENING INTERWAŁOWY – WASZE PYTANIA

Fot. Fotografia dla biznesu Agata Matulka

Na naszej grupie na facebooku (zobacz tutaj) poprosiłam Was o pytania na temat interwałów -mam nadzieję, że uda mi się rozwiać wątpliwości i trening interwałowy nie będzie już dla Was żadną tajemnicą.

PRZYDAŁO SIĘ? DAJ ZNAĆ!

Ten artykuł Wam się przydał? Spodobał się? Nie bądź żyła i daj mi o tym znać w komentarzu. Wiem, że teraz już nie komentuje się tak w internecie i wydaje nam się, że na pewno zrobi to ktoś inny… a potem nie robi tego nikt. Ten tekst zajął mi kilka godzin i dołożyłam wszelkich starań, żeby był jak najbardziej przydatny. Jeśli chociaż trochę z niego wyniesiesz – daj mi o tym znać w komentarzu poniżej albo poleć ten artykuł komuś innemu – to dla mnie najlepsze podziękowania!

No i najciekawsze dla mnie – czy Wy robicie interwały?

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Exit mobile version