Zdrowy lifestyle

8 rzeczy, które warto przestać robić, jeśli naprawdę chcesz być zdrowy

Teoretycznie wszyscy wiemy, co nam szkodzi. Fast foody. Alkohol. Papierosy. Brak ruchu. To wszystko to oklepane zasady i zakazy, które znamy i mniej lub bardziej przestrzegamy. Sęk w tym, że na nich świat – ani zdrowe życie – się nie kończy. Jest mnóstwo innych, drobnych, czasami wydawałoby się niewinnych nawyków i rzeczy, które ciągle robimy, a które w żaden sposób nie przyczyniają się do naszego zdrowia… tylko wręcz przeciwnie.

zdrowe odżywianie, zdrowe koktajle z ogórka i banana

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nie wszystko kończy się na odpowiednim rozkładzie makroskładników i dobrym treningu. Zdrowy tryb życia to całokształt: trening, dieta, ale też sen, zdrowie psychiczne, małe i duże nawyki, zachowania i drobiazgi, które składają się w całe nasze życie. Jeśli rzeczywiście zależy nam nie tylko na płaskim brzuchu, ale też dobrej sprawności, zdrowiu i kondycji, warto na nie zwrócić uwagę.

Wiadomo: nie chodzi o to, aby żyć idealnie w stu procentach i nie popełniać żadnych błędów, albo wpędzać się w wyrzuty sumienia. Nie o to mi chodzi! Chciałabym tylko tym postem zwrócić uwagę na rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy, a które także mają na nas wpływ. Czasami większy, niż myślimy.

To co – zaczynamy?

zdrowe smoothie, zdrowy posiłek, jak być zdrowym

8 DROBNYCH RZECZY, KTÓRE MAJĄ WPŁYW NA TWOJE ZDROWIE

 1. Wieczne niedosypianie.
  Wiele razy pisałam o tym, jak ważny dla naszego zdrowia i figury jest sen.   Wiadomo – są sytuacje i okresy w życiu, kiedy jest go mniej (np. podczas początków macierzyństwa), natomiast musimy pamiętać o tym, że na nic nasze próby bycia fit, jeśli będziemy ciągle spać za mało, w złych warunkach i traktować odpoczynek w nocy jako zło konieczne. Im szybciej sobie uświadomimy, że czasami nawet lepiej jest olać trening i pospać dłużej (tak, naprawdę!) niż codziennie spać po 4 godziny, bo „trzeba ćwiczyć”, tym lepiej dla nas i dla naszego zdrowia. 
 2. Za dużo pracy.
  Pewnie, dobrze jest być ambitną i produktywną osobą, ale bez przesady. Dochodzimy w naszym świecie do chorych czasów, kiedy pracujemy coraz więcej, a na dodatek – musimy to robić cały czas na najwyższych obrotach. Zdrowe życie to także znalezienie jakiegoś balansu pomiędzy pracą i odpoczynkiem – nawet, jeśli naprawdę lubisz to, co robisz. 
 3. Zapominanie o regularnych badaniach.
  A kiedy to było się ostatni raz na morfologii? Cytologii? Rutynowej wizycie u ginekologa? Badaniach moczu? Przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć” nie powstało bez powodu. Czy wiecie, że w większości przypadków rak szyjki macicy jest uleczalny? Ale tylko jeśli jest odpowiednio wcześnie wykryty. Dlatego TAK WAŻNE jest to, by regularnie się badać, obserwować swoje ciało i nie lekceważyć żadnych objawów. W mojej książce znajdziecie cały dział poświęcony badaniom – bo tak naprawdę to od nich powinno się zacząć zdrowy tryb życia!
  co robić żeby być zdrowym, badania
 4. Skupianie się na wszystkich, tylko nie na sobie.
  To chyba domena kobiet, co? Próbujemy zadbać o wszystkich, tylko nie o siebie. Rezultat? Przemęczone, przetrenowane, często zestresowane do granic możliwości i wyczerpane… w imię czego? Korona żadnemu domownikowi ani rodzinie z głowy nie spadnie, jeśli chociaż raz to oni się czymś zajmą, a nie ty – pomyśl proszę o tym!
 5. Wielka przyjaźń z telefonem.
  Umówmy się – w większości przypadków człowiek i telefon są nierozłączni. Zabieramy go nawet do toalety, przeglądamy w kolejce, na spacerze (!), treningu (!!) czy podczas kolacji z drugą połówką… Nawyk o tyle szkodliwy, że w bardzo negatywny sposób oddziałuje na naszą postawę, zwiększa napięcie w górnej części ciała, sprawia, że ciężar głowy w zły sposób wpływa na resztę ciała… Nic nam się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zostawimy telefon w innym miejscu, a w komunikacji miejskiej będziemy oglądać widoki za oknem lub czytać książkę (przez jej format nie pochylamy aż tak bardzo głowy, więc nie jest dla postawy tak szkodliwa, jak smartfon).
 6. Ograniczanie ruchu w ciągu dnia
  Trening to jedno… ale fakt, że oprócz treningu nie ruszasz się nigdzie indziej, to drugie. W tym wpisie przeczytacie, dlaczego siedzenie to nowe palenie – jest równie szkodliwe – i jak mu zapobiegać.
 7. Otaczanie się toksycznymi ludźmi. Zdziwieni? Zdrowie to nie tylko ciało, ale także psychika. Trudno dbać o to drugie, jeśli ciągle otaczamy się ludźmi, mającymi na nas zły i szkodliwy wpływ. Chociaż nie jest to łatwe, warto powoli kończyć takie znajomości i skupiać się na wartościowych osobach, które cię wspierają, a nie dołują.
  jak być zdrowym, dużo ruchu na świeżym powietrzu
 8. Brak walki ze stresem
  Stres nie tylko może powodować tycie, ale także poważne komplikacje zdrowotne. Zwłaszcza, jeśli z tym stresem nie potrafimy sobie radzić – tłumimy go w sobie lub nie potrafimy nad nim zapanować i mu przeciwdziałać.  Trudno mówić o zdrowiu, jeśli ignorujemy tak mocny bodziec i pozwalamy mu zapanować nad naszym ciałem. 

DROBNOSTKI, KTÓRE SKŁADAJĄ SIĘ W DUŻY OBRAZ

Sami widzicie – te rzeczy to małe drobnostki. Szczegóły, na które czasami po prostu nie zwraca się uwagi. Mam nadzieję, że może chociaż jedna osoba po tym tekście zwróci na nie uwagę. Pamiętajcie o tym, że nie chodzi o to, by wyeliminować to wszystko i żyć jak najlepiej się da… bo my swoje, a życie swoje 🙂 Wystarczy, że będziecie próbowali coś zmienić, zwrócicie na coś uwagę – i już będzie lepiej.

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.