Codziennie Fit

Ćwiczenia? STOP! 3 alarmujące sygnały, które mówią kiedy przerwać trening!

Podczas treningu czasami coś boli – to fakt. Robi nam się słabo, łapie nasz zadyszka, pot zalewa nam czoło – i niby dobrze, prawda? Są jednak pewne alarmujące sygnały, które powinny zwrócić naszą uwagę i zmusić nas do przerwania ćwiczeń NATYCHMIAST. Jak jednak je rozpoznać i nie pomylić zwykłego zmęczenia z kontuzją? 

KIEDY PRZERWAĆ TRENING?

Trening potrafi być bardzo mylący. Niektórym przecież o to chodzi, żeby bolało, pulsowało, żeby ciężko było wstać i się ruszyć po treningu. Każde powtórzenie, do którego się zmuszamy, napawa nas dumą, a każdy dodatkowy kilometr sprawia, że coraz bardziej wierzymy w siebie. I słusznie! Psychologia sportu już dawno podkreśla, jak istotny jest nasz umysł w trakcie ćwiczeń. Możemy więcej, niż nam się wydaje i jeśli czasami się do czegoś zmusimy, to dopiero się o tym przekonamy.

Ale…

Ale są sytuacje, w których zmuszać się NIE WOLNO. Jak jednak rozróżnić zagrożenie od „słabej woli” czy po prostu zmęczenia? Kiedy przerwać trening? Wiem, że dla wielu osób jest to spory problem, dlatego przygotowałam dla Was krótką listę – jeżeli któryś z tych „sygnałów” zdarzy się u was, powinna zapalić wam się w głowie czerwona lampka!

#1 NAGŁY, OSTRY BÓL 

Wiadomo – mówi się, że jak boli, to rośnie.  Jak piecze, to też 🙂 Czasami ból podczas ćwiczeń jest wskazany – a właściwie naturalny. Na przykład – kiedy robimy dużo powtórzeń jednego ćwiczenia, możemy czuć pieczenie czy ból danej części ciała, możemy zacząć się trząść – (np. robimy pompki i ramiona zaczynają się trząść jak galareta)- z reguły to jest normalny objaw, po prostu trening jest ciężki.

Powinniśmy się przejąć, jeśli:

W tych wypadkach należy od razu przerwać ćwiczenia, wrócić do domu i odpocząć. Jeżeli ból dokucza nam pozostałą część dnia i nie przechodzi na drugi dzień, należy się udać do lekarza. Jeżeli ból jest nagły, ostry i mocny, lub miejsce bólu puchnie – powinniśmy odwiedzić specjalistę jak najszybciej po treningu!

kiedy przerwać trening

#2 WIDZISZ GWIAZDKI – ROBI CI SIĘ SŁABO

Tutaj, tak samo jak w przypadku bólu, należy wsłuchać się w swoje ciało. Wiadomo, że jeśli trening jest intensywny lub długi, to pod koniec będziemy słabsi, nasza prędkość spadnie, będzie nam ciężko – to jest normalne.

Jeśli jednak:

To powinieneś zakończyć trening i po dojściu do siebie, zastanowić się, co mogło być przyczyną takiego stanu rzeczy. Być może za mało zjadłeś, nie piłeś wystarczającej ilości płynów, było duszno na siłowni lub tam, gdzie wykonywałeś ćwiczenia lub trening zawierał mnóstwo przejść z pozycji stojącej do leżącej i odwrotnie. W takim wypadku spokojnie można na drugi dzień normalnie ćwiczyć. Jeśli jednak sytuacja się powtarza, czas udać się na badania!

#3 TWOJE CIAŁO MÓWI „NIE”

Aby trening przynosił efekty i był dobry dla naszego zdrowia, powinniśmy słuchać naszego ciała! Jeśli nagle boli nas serce lub czujemy ucisk w klatce piersiowej – przerywamy trening. Jeśli czujemy, że zbiera nam się na wymioty – przerywamy. Jeśli już przed treningiem czujemy się chorzy, ale w trakcie dopiero zaczyna być naprawdę źle – także odpuszczamy ćwiczenia.

Tak naprawdę, bardzo często mamy mnóstwo sygnałów od naszego organizmu, że coś jest nie tak – tylko ich nie słuchamy. Warto siebie obserwować podczas ćwiczeń i jeśli stanie się coś niepokojącego, zrobić kilka minut przerwy w treningu i zastanowić się, czy to tylko zmęczenie, czy może coś więcej?

NIE REZYGNUJ ZE SPORTU

Pamiętaj, że mimo swoich zagrożeń, aktywność fizyczna jest przede wszystkim zdrowa – i te plusy zdecydowanie górują nad minusami. Najważniejsze jest dostosowanie treningu do nas, naszego stanu zdrowia, kondycji, wieku i możliwości oraz uważanie na to, co się z nami dzieje w trakcie ćwiczeń. Jeżeli tego dopilnujemy – nie powinniśmy się niczym martwić i tego Wam bardzo życzę 🙂

Exit mobile version