Ruch

Ćwiczysz, ale czy na pewno jesteś sprawny? O tym, że płaski brzuch to nie wszystko.

W większości przypadków trenujemy po to, by lepiej wyglądać – i nie ma w tym nic złego. Szkoda tylko, że często mimo godzin spędzonych na siłowni, wcale nie jesteśmy tak sprawni, jak nam się wydaje.


CO TO W OGÓLE ZNACZY: BYĆ SPRAWNYM?

Sprawność fizyczna to pojęcie bardzo ogólnie. Dla jednych sprawny jest ten, kto potrafi przebiec maraton, dla innych – ktoś, kto wyciśnie duży ciężar. Prawda leży gdzieś pośrodku, ponieważ tak naprawdę sprawna najbardziej jest ta osoba, która potrafi wszystko… po trochu.

Według mnie, obecnie sprawność to połączenie wszystkich możliwych umiejętności… na przeciętnym poziomie, który w obecnych czasach jest dla wielu i tak nieosiągalny. Nie musisz być we wszystkim najlepszy – wystarczy, że odpowiednio rozwiniesz każdą umiejętność, by być na naprawdę dobrym poziomie sprawności. 

jak być sprawnym fizycznie, urozmaicanie treningów, Marta Hennig, fit dziewczyna

Wytrzymałość, siła, gibkość, szybkość – te wszystkie cechy się uzupełniają i dzięki temu sprawiają, że jesteś naprawdę wysportowaną osobą. 

Dużo lepiej mieć średnio wytrenowaną każdą z tych cech, niż tylko jedną.

Zastanów się:

  • co ci po wielkiej sile i umiejętności podnoszeniu wielkich ciężarów, jeśli wejście na 3 piętro przyprawia cię o zawał?
  • na co ci umiejętność szpagatu, kiedy przeniesienie cięższej torby z zakupami jest katorgą?
  • dobrze, że potrafisz przebiec maraton, ale dlaczego byle skłon sprawia, że masz naciągnięty mięsień?

No właśnie.

CHCESZ BYĆ SPRAWNY I ZDROWY? UROZMAICAJ

Warto zdawać sobie sprawę, że jeden typ treningu nigdy nie będzie rozwijał wszystkich naszych umiejętności. Dlatego jeśli chcesz zachować sprawność i zdrowie – próbuj, testuj, mieszaj i nie popadaj w rutynę, wykonując codziennie to samo. Dużo lepiej sprawdzą się trzy różne treningi w tygodniu niż pięć takich samych.

Ćwiczysz siłowo i lubisz to? Super! Zwiększ intensywność, żeby popracować też nad kondycją, a w wolne dni się porozciągaj, żeby nie doprowadzić do spiętych mięśni i zadbać o prawidłowy zakres ruchu.
Jesteś biegaczem? Pamiętaj, że do dobrych wyników potrzebne są nie tylko przebiegnięte kilometry, ale też trening uzupełniający – siłownia, trening z masą własnego ciała czy joga, która zadba o odpowiednią gibkość.
Uwielbiasz się rozciągać? Cudownie, zadbaj też jednak o kondycję i siłę, by czerpać z aktywności fizycznej jak najwięcej korzyści.

Jak wyrzeźbić ciało

PŁASKI BRZUCH TO NIE WSZYSTKO

Pewnie – kiedy głównym celem jest sylwetka, trudno nagle myśleć o zdrowiu czy sprawności – ale warto. Trenowanie ciała ogólnorozwojowo nie tylko sprawia, że jesteś wysportowany, ale przede wszystkim – dba o twoje zdrowie i zapobiega urazom i kontuzjom, które często pojawiają się, bo… zapominamy o innych rodzajach treningu i doprowadzamy do przeciążeń, napięć czy nadmiernego rozciągnięcia (które też nie jest korzystne).

Nie zakładaj klapek na oczy i nie zamykaj się na jeden typ treningu – tylko sobie szkodzisz. Chcesz NAPRAWDĘ być fit? Próbuj, testuj i pamiętaj – zawsze jest coś, co dodatkowo można poprawić, by być jeszcze lepszym. 🙂

Twoje ciało ci podziękuje!

Fotografie: Katarzyna Milewska

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.