Zdrowy lifestyle

Magia instagrama: od czego tak naprawdę zależy twój fit wygląd?

FIT WYGLĄD

Obecnie przeglądając internet, można się załamać. Fit wygląd – to widzimy codziennie. Wydaje się, że połowa świata ma wiecznie płaskie brzuchy z idealnym kaloryferem – nie za dużym i nie za małym – nogi szczupłe jak dwa szczudła i wielką pupę, która wygląda jak perfekcyjna brzoskwinia. Czy naprawdę wszyscy wyglądają na siłowni jak milion dolarów i tylko ty nie potrafisz wydobyć na co dzień tego kaloryfera, który, jak przypuszczamy, chowa się na twoim brzuchu? Nie do końca. Oto rzeczy, od których tak naprawdę zależy, czy wyglądasz dziś fit… czy nie.

Jeśli też czasami łapią cię czarne myśli, kiedy przeglądasz instagram, nie łam się – nie jesteś sama. Zewsząd atakują nas perfekcyjne zdjęcia: laski są szczupłe, umięśnione, a na dodatek idealnie opalone z wąską talią, dużymi piersiami i apetycznymi pośladkami . I codziennie wyglądają jakby przez 10 godzin dziennie ćwiczyły i jadły tylko proteinowe koktajle!

Obserwuję ten perfekcyjny trend i uważam go za BARDZO szkodliwy. My kobiety i tak mamy już problemy z samoakceptacją i kompleksami, a bombardując się codziennie obrazkami idealnych dziewczyn, często jeszcze działamy na swoją niekorzyść, utwierdzając się w przekonaniu, że coś z nami nie tak.

Tyle, że w ogóle nie mamy racji. To nie z nami jest coś nie tak. To ten świat jest powalony.

LUDZIE IDEALNI – FIT WYGLĄD

Oczywiście: istnieją osoby, które po prostu mają piękne ciało. I już. Każdy z nas ma koleżankę, która je codziennie w McDonaldzie, ale wygląda jak modelka fitness i ma nawet kaloryfer*. Przeważająca ilość osób ma jednak sylwetki mieszane, bez predyspozycji do niskiej tkanki tłuszczowej i wysokiej tkanki mięśniowej – czyli normalne. 

I dzisiaj powiemy sobie o takich normalnych osobach – co ma wpływ na to, że nasza sylwetka wygląda fit bądź nie?

* Pamiętajmy jednak, że nie liczy się wygląd, ale też zdrowie. Nawet jeśli to czytasz i jesteś posiadaczem idealnej sylwetki, powinieneś regularnie uprawiać sport i jeść zdrowo, jeśli chcesz ustrzec się przed chorobami i żyć długo i szczęśliwie.

FIT WYGLĄD

OD CZEGO ZALEŻY PIĘKNA FIT SYLWETKA?

Wygląd naszej sylwetki zależy od naprawdę wielu rzeczy. Oczywiście, najważniejszy wpływ ma dieta oraz trening. Umówmy się jednak, że takową stosujemy i wyglądamy całkiem dobrze – ale dalej nie tak, jak laski z internetu. Dlaczego?

 • dzień cyklu – kobiety pod względem sylwetkowym mają nieco utrudnioną sytuację. Nasze ciało zmienia się razem z cyklem i inaczej wygląda przed miesiączką, a inaczej tydzień po niej. Przed okresem mamy tendencję do gromadzenia wody w organizmie, co sprzyja wzrostowi wagi, uczuciu „spuchnięcia” i trochę gorszym widokiem w lustrze. Mięśnie przestają być tak widoczne, brzuch jest wystający – to całkowicie normalne zjawisko! Nie jest tak, że codziennie będziemy wyglądać idealnie. Cykl miesięczny ma duży wpływ na nasz wygląd i należy się z tym pogodzić i przestać się tak przejmować. 
 • poziom nawodnienia – niektóre osoby mają tendencję do gromadzenia się wody w organizmie. W takim wypadku ta sylwetka nie zawsze będzie wyglądała na jędrną i wyrzeźbioną, bo czasami podskórnie gromadząca się woda będzie skutecznie psuła figurę. Jeżeli masz taką tendencję, na początku zrób pakiet badań, ponieważ oprócz naturalnych momentów (np. przed miesiączką i w trakcie) zdrowy organizm nie powinien nadmiernie gromadzić wody. Wbrew pozorom, odwadnianie się czy ograniczanie wody wcale nie pomoże – to ewentualna pomoc na krótką metę! Za to na długą, spowoduje jeszcze większe gromadzenie się wody. 
 • obecny trening – na pewno zauważyliście, że inaczej ciało wygląda przed, a inaczej po treningu. Po treningu może nas dopaść zjawisko pompy mięśniowej – nasze mięśnie są bardziej widoczne, wyrzeźbione. Dzieje się tak, ponieważ podczas ćwiczeń, dostarczamy większej ilości krwi do mięśni, powodując ich lepsze ukrwienie.
 • posiłki – rodzaj posiłków oraz ich wielkość wpływa na wygląd naszego brzucha. Potrawy wzdymające czy ciężkostrawne na pewno spowodują powiększenie obwodu naszego brzucha. Pomocą może być wypicie siemienia lnianego, herbaty na trawienie i odpoczynek.
 • kolor skóry – mięśnie zawsze będą lepiej wyglądać na opalonej skórze. Będą bardziej widoczne, a sylwetka – szczuplejsza.
 • światło – niektóre ujęcia z Instagrama to przede wszystkim rola odpowiedniego światła. Jeżeli pada pod odpowiednimi kątami, jest w stanie podkreślić naszą muskulaturę. I w drugą stronę: złe światło sprawi, że będziemy wyglądać jak osoby bez chociażby jednego mięśnia. 
 • napięcie ciała – jeżeli w trakcie zdjęcia napniemy mięśnie, na pewno będą one wyglądać na większe i bardziej „dorodne” niż gdy będą w stanie spoczynku. Same możecie zaobserwować, jak widoczne są wasze mięśnie podczas ćwiczeń – właśnie o to chodzi!
 • odpowiedni kąt i poza – kojarzycie ten moment, kiedy chcecie odpalić aparat w telefonie i włącza się przednia kamera? I widzicie swoją grubą twarz w odbiciu, bo prawie zawsze trzymacie telefon pod kątem i wygląda to tak, jakbyście mieli dziesięć podbródków? No właśnie. 🙂 Zależnie od naszego ustawienia, możemy wyglądać szczuplej lub… nie. 🙂 

NO DOBRA, ALE JAK WYGLĄDAĆ LEPIEJ?

 

FIT WYGLĄD

Fot. Fotografia dla biznesu Agata Matulka

Skoro już wiemy, że za większością idealnych zdjęć stoją przede wszystkim okoliczności ich zrobienia i cała otoczka dookoła, co możemy zrobić, żeby na co dzień wyglądać w lustrze bardziej fit?

 • Przede wszystkim – dalej ćwiczyć regularnie i dbać o zdrowe odżywianie. Nie jedz za mało! Jedz odpowiednią ilość kalorii i dbaj o to, by jak najwięcej produktów w twojej diecie było świeżych i nieprzetworzonych.
 • Jeśli borykasz się z zatrzymywaniem wody, wykonaj podstawowe badania. Jeżeli okaże się, że „taki twój urok” staraj się ograniczyć sól (ale nie całkiem, bo jej całkowity brak może zadziałać na twoją niekorzyść), pić regularnie wodę oraz przed ważnymi wydarzeniami, kiedy chcesz wyglądać idealnie, pić herbatę z pokrzywy – bardzo pomaga na ten problem. Nie zalecam jednak picia pokrzywy codziennie i regularnie bez przerwy. Przed kupieniem herbaty sprawdź przeciwwskazania, bowiem pokrzywy nie można pić m.in kiedy ma się problemy z drogami rodnymi czy zażywa się leki na cukrzycę.
 • Spróbuj nabrać koloru! Teraz nie ma słońca, ale bezpieczną opcją są np. kremy brązujące.

Ale przede wszystkim:

Uświadom sobie, że nikt nie wygląda idealnie 24/7. Nawet Angelina Jolie! Założę się, że jeśli zje brukselkę, to także ma wzdęty brzuch! 🙂 I na pewno ma też dni, kiedy wygląda gorzej. Traktuj wszystkie zdjęcia z internetu z pewnym dystansem: pamiętaj, że każdy wrzuca takie fotografie, na których wygląda najlepiej i to całkowicie normalne! Są to więc specjalnie wyselekcjonowane fotki, tak samo, jak te, które ty wrzucasz na swój prywatny profil!

Uśmiechnij się i nie przejmuj pierdołami – każdy z nas wygląda raz lepiej, raz gorzej. Nie zawsze jesteśmy w stanie na to coś poradzić, ale jest coś, czego jestem pewna – nawet mając najzgrabniejszą sylwetkę świata, nie zwrócisz niczyjej uwagi, jeśli myślisz ciągle o sobie źle i w ogóle się nie uśmiechasz.

Dlatego jeśli przeczytałeś post do końca, proszę Cię o napisanie w komentarzu jednej rzeczy, która… ci się w tobie PODOBA!

Dołącz do mnie na FACEBOOKU INSTAGRAMIE po dodatkową dawkę motywacji!

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.