• Szukaj
najlepsza dieta

Oto NAJLEPSZA dieta – zawsze działa, nie szkodzi zdrowiu i przynosi efekty

Jaka jest najlepsza dieta? To pytanie, które słyszę codziennie.
Świat oszalał na punkcie różnych diet. Była dieta 1000 kalorii, dieta kapuściana, dieta South Beach, dieta owocowo-warzywna, dieta Dukana, dieta niskowęglowodanowa, dieta owsiana, a także dieta pt. „nie-jedz-nic”, czyli taka, w której wmawiano nam że 2 litry zielonej herbaty dziennie i jedno jabłko to zdrowa i rozsądna opcja.
Z biegiem czasu przekonaliśmy się jednak, że z dietami różnie bywa, ale często łączy je jedno: działają na krótko i kończą się powrotem kilogramów. Teraz jednak będzie inaczej: przed wami mam dietę, która zawsze działa, jest zdrowa i na dodatek przynosi efekty. Słowem? Najlepsza dieta na świecie. Ciekawi?

Gonimy ciągle za ideałem. Systemem żywienia, który będzie najlepszy, najzdrowszy i oczywiście najskuteczniejszy. Jedni krzyczą, że tylko białko i tłuszcz zapewnią ci płaski brzuch, inni podsuwają na śniadanie owsiankę, bo węglowodany to przecież najlepsze paliwo. Kolejni mimo ostrzeżeń ciągle liczą każdą kalorię i ćwiczą po dwie godziny dziennie, myśląc, że tylko to pozwoli im osiągnąć sukces.

I wszyscy są w błędzie.

NIE BĄDŹ KRÓTKOWZROCZNY

Uwielbiamy, kiedy coś jest czarno-białe, czyli że jedno jest dobre, a drugie definitywnie złe. Zmieniamy w ciągu jednego dnia wszystkie nasze przyzwyczajenia, odwracamy dietę do góry nogami, bardzo często myśląc o jedzeniu w perspektywie miesiąca, a nie… no cóż, życia. Miesiąc wytrzymasz bez żadnych słodyczy, ale czy całe życie? Myślałeś o tym w ten sposób? Że nigdy, przenigdy, nawet kawałka ciasta babci, aż do twojej późnej starości?

Nie brzmi tak różowo, jak na początku, prawda? 

najlepsza dieta

Problem z dietami, systemami żywienia, modnymi teoriami i zakazami jest taki, że nikt nie myśli, co będzie za 15 lat. Wszyscy myślą tylko o tym, co jest teraz. Nie dbamy o suplementację w dietach wykluczających jakieś grupy produktów, nie myślimy o tym, czy rzeczywiście są to diety, które jesteśmy w stanie utrzymać całe życie. 

NAJLEPSZA DIETA: ZASADY

Ale jest rzeczywiście dieta, która sprawdza się zawsze, przynosi oczekiwane efekty i jest możliwa do utrzymania przez resztę życia. To najlepsza dieta na świecie, najbardziej skuteczna i zdrowa.

Gotowi?

.

.

.

.

.

To dieta indywidualna.
Dieta, która jest dostosowana tylko i wyłącznie do CIEBIE. Tylko taka dieta ma sens i tylko taki styl żywienia jesteś w stanie utrzymać przez całe życie, nie fiksując się na punkcie posiłków i nie odnosząc szkód zdrowotnych.

najlepsza dieta

Jakie są zasady takiej diety?

  • Wykluczasz tylko to, co ci szkodzi. Ale nie na podstawie przeczytanego artykułu w internecie, a na podstawie badań i ewentualnych konsultacji ze specjalistą.
  • Dopasowujesz dietę do swojego trybu życia. Nie każdy może i musi jeść pięć posiłków – u niektórych sprawdzą się trzy, a u innych sześć. 
  • Nie wiesz co to restrykcje i nie odmierzasz na wadze każdego grama jedzenia. Dobrze wiesz, że to dawka czyni truciznę i że raz na jakiś czas odstępstwo od normy ci nie zaszkodzi.
  • Nie ograniczasz żadnej grupy makroskładników, chyba, że wymaga od tego twój stan zdrowia.
  • Dzięki diecie czujesz się dobrze, a nie źle! Nie jesteś ociężały ani smutny z powodu nakazów i zakazów.
  • Twoja dieta jest WYKONALNA. 
  • Po małych modyfikacjach (np. dodanie lub odjęcie kaloryczności) jesteś w stanie utrzymać „dietę” całe życie. Głównie dlatego, że to nie dieta, a styl żywienia!
  • Słuchasz swojego ciała i reagujesz na jego potrzeby. Odróżniasz głód od zachcianek, jesz tyle, ile potrzebujesz, a nie tyle, ile w ciebie ktoś wmusza, np. babcia na obiedzie 🙂

Banalne, prawda?

Niby tak, a ciągle niedoceniane. Ciąąąąągle szukamy jakichś innowacji, czarów-marów, magicznych produktów, złotych porad, łudząc się, że można inaczej – łatwiej, szybciej… tylko, że w tym poszukiwaniu idealnego i błyskawicznego rozwiązania robimy wszystko na około. Gdybyśmy po prostu zaczęli jeść zdrowo, efekty przyszłyby dużo szybciej, a my często nie tracilibyśmy czasu… i zdrowia.

najlepsza dieta

PRZESTAŃ SZUKAĆ, ZACZNIJ SŁUCHAĆ

Wiem, że pewnie do wielu osób dalej nie dotrę, bo wolimy wierzyć w cudowne środki, rezygnację z posiłków, brak owoców po 12:00 i branie leków przeczyszczających niż w to, że można być zdrowym i mieć ładną sylwetkę jedząc ROZSĄDNIE i PO LUDZKU. Pozwalając sobie raz na jakiś czas na dietetyczny grzeszek, nie bojąc się pierogów w racjonalnej liczbie i wiedząc, że świat się nie zawali, kiedy raz na jakiś czas kalorii wpadnie zbyt dużo. Ale jeśli chociaż jedna osoba przestanie się fiksować na punkcie jedzenia i zrozumie, że zdrowa dieta nie wymaga wyrzeczeń, bo może być pyszna, smakowita i nie musi powodować wyrzutów sumienia, to uznam to za swój osobisty sukces. 🙂

Jaka dieta jest najlepsza? Twoja. Taka, która utrzymuje cię w zdrowiu i pozwala być szczęśliwym.
I już.

To też może cię zaciekawić:

Po większą dawkę motywacji zapraszam na FACEBOOKA i INSTAGRAM.

Napisane przez
Marta Hennig

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.

Zobacz wszystkie artykuły
Napisane przez Marta Hennig

Chcesz być fit?

MAM COŚ DLA CIEBIE!


Na moim kanale youtube znajdziesz treningi, zestawy ćwiczeń na konkretne partie ciała, zdrowe przepisy, pomysły na jadłospis na cały dzień, porady dotyczące bycia fit oraz wiele, wiele więcej!
I to wszystko za darmo!