Ruch

Jak spalać więcej podczas ćwiczeń? 3 sposoby na efektywniejszy trening

Każdy z nas chciałby, żeby trening był jak najlepszy. W końcu po to się pocimy i męczymy, żeby coś uzyskać, prawda? Dlatego dzisiaj przygotowałam dla was 3 rady, które pomogą wam ulepszyć wasze ćwiczenia i sprawić, że wasz trening będzie jeszcze lepszy, niż zazwyczaj.

Zanim zaczniemy: pamiętajcie, że kalorie się nie liczą. Dlaczego więc powstaje ten post? Bo wiem, że wiele z Was chciałoby mieć jak najlepsze i stosunkowo szybkie efekty swojej pracy. Podsuwam więc kilka sposobów, które mogą w tym pomóc poprzez zmobilizowanie ciała do jeszcze intensywniejszej pracy i podkręcenie metabolizmu.

Wyjaśnijmy sobie coś: nie ma sposobów cud. Są za to jednak pewne triki, które pozwalają wycisnąć z jednostki treningowej trzy razy więcej. I tego się trzymajmy.

1. Zmienne tempo
Chcesz spalać więcej i przyspieszyć metabolizm – zacznij bawić się tempem. Ponieważ nie zalecam osobom początkującym interwałów, powiem tutaj ogólnie o zmianie tempa. Osoby, które ćwiczą już jakiś czas, mogą po prostu skorzystać ze zwykłych interwałów.

Marta Hennig, trener personalny, sala fitness, Puma

 

Baw się intensywnością – raz rób coś na maxa, potem wolniej, potem na 80 %, potem znów z maksymalną intensywnością… Z każdą zmianą tempa twoje ciało otrzymuje kolejny bodziec. Każde przyspieszenie wymaga większej energii = większej ilości kalorii. Podkręcasz metabolizm na dłuuugi czas po treningu i powodujesz, że każdy trening jest inny – ciało więc się nie przyzwyczaja tak do danej formy ruchu i możemy ją stosować długi czas z dobrym skutkiem. 

2.Dodatkowa seria

Zawsze po treningu zrób dodatkową serię. Niech będzie stworzona z ćwiczeń, które sprawiają ci największą trudność.

Jedna dodatkowa seria, zrobiona na przykład w formie tabaty czy po prostu powtórzeniowo (np. 3 ćwiczenia po 15 powtórzeń każde z nich) to nie tylko dodatkowe spalone kalorie, ale praca nad swoim charakterem. Poza tym, ćwicząc to, co sprawia ci największą trudność, powoli to ulepszasz.

Zachęcam was do dodawania tej jednej serii do każdego treningu. To tylko dodatkowe 5-10 minut, a może przynieść naprawdę spore efekty.

3. Dodaj skoki.

Marta Hennig, trener personalny,fit dziewczyna

 

Plyometria to jeden z najlepszych sposobów, żeby „podbić” kaloryczność treningów. Zamiast przysiadów rób przysiady z wyskokiem, nie bój się burpees i staraj się, tam gdzie możesz, wplatać dynamiczne ruchy i podskoki. Dlaczego? Po pierwsze, w ten sposób spalasz więcej kalorii, po drugie – w uproszczeniu mówiąc, angażując w mocniejszym stopniu mięsień – takie ćwiczenie jest bardziej efektywne.

Uwaga: nie stosuj tego punktu, jeśli masz problemy z kolanami bądź bardzo dużą nadwagę. Zarówno skoki, jak i bieganie nie są w takich wypadkach zalecane.

To krótkie, proste rady – ale maksymalnie skuteczne. Tak jak zazwyczaj to z fitnessem czy zdrowym odżywianiem bywa, nie ma tu tajemnic i czary mary, jest za to fizjologia, anatomia i naprawdę proste sposoby na ulepszenie swoich działań. Nie musicie kombinować! Mam nadzieję, że wprowadzicie je w życie i zauważycie szybsze efekty 🙂

Dołącz do mnie na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE po dodatkową dawkę motywacji!

 

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.