Zdrowy lifestyle

Organizacja czasu: jak znaleźć czas na zdrowe życie?

Jedną z najczęstszych wymówek, jaką słyszę od ludzi mówiących, że nie mogą żyć zdrowo, jest brak czasu.  Biją się w pierś i zarzekają, że co jak co, ale oni nie mają kiedy ćwiczyć albo przygotowywać sobie zdrowych, kolorowych posiłków. No i właśnie z tego braku czasu kończą każdego wieczoru z pilotem w ręku i zupką chińską.
Oto kilka moich sposobów na to, żeby jakoś wcisnąć ten zdrowy styl w życia w nasz zapchany kalendarz.

W większości przypadków wplecenie zdrowego trybu życia w terminarz to tak naprawdę kwestia organizacji. Im lepiej zarządzamy czasem, tym więcej go mamy – a nie oszukujmy się, zrobienie pełnowartościowego posiłku zazwyczaj jest bardziej czasochłonne niż podgrzanie zapiekanki, więc ten nam się przyda. W każdym razie – nawet najbardziej zajęci ludzie, pracujący od świtu do nocy mogą chociaż w małym stopniu zmienić swój styl życia na zdrowszy – oczywiście, jeśli tylko tego chcą. Zobaczcie tylko, ile czasu marnujemy na przeglądanie facebooka czy bezmyślnie surfowanie po internecie.

PUNKT PIERWSZY: ZDROWE JEDZENIE

To chyba jeden z cięższych orzechów do zgryzienia – bo o ile na te pół godzinki ćwiczeń raczej uda nam się znaleźć czas, o tyle wyżebranie dodatkowej chwili na zrobienie zdrowego posiłku już trochę nas boli.  
Nie da się jedna ukryć, że dobrze zaplanowane posiłki to wbrew pozorom oszczędność czasu, a nie jego tracenie. Poza tym to gwarancja, że zjemy zdrowo i trzymamy się swoich założeń. 

 
planowanie posiłków, zdrowa dieta, marta hennig
W każdym razie, opracowałam kilka patentów na to, żeby jednak jeść zdrowo i nie tracić na to dużo czasu. Okazuje się, że się da – nawet przy bardzo napiętym grafiku. Nie trzeba wszystkiego wprowadzać w życie, ale każdy kolejny punkt, który uda się Wam wypełnić, to mały sukces.
 
1. Poświęć w niedzielę 40 minut na rozplanowanie menu.  Nie musi być bardzo dokładne, ale spróbuj przynajmniej obmyślić obiady na nadchodzący tydzień i jeśli pracujesz – drugie śniadania, które zabierasz do pracy/szkoły. Pozwoli ci to zrobić o wiele szybciej zakupy, do których powinnaś wykorzystać…
2. Listę zakupów. Opierając się o menu, które rozplanowałaś, łatwo sporządzisz listę i oszczędzisz mnóstwo czasu na zakupach. W lodówce będziesz miała dzięki temu dokładnie to, co potrzebujesz do zrobienia zdrowych posiłków. Moja rada: rób zakupy na max. 4 dni. Zawsze okazuje się, że jakiś obiad starczy na dwa dni, ktoś zaprosi cię na kolację, drugie śniadanie przejdzie na następny dzień i tak dalej – i że zamiast jedzenia na 4 dni, masz jedzenie na 6 dni. Szkoda więc je marnować i naprawdę nie warto kupować wszystkiego na cały tydzień, bo tylko się zmarnuje (zwłaszcza, jeśli nie można tego zamrozić)
zdrowe placuszki, pancakes z malinami, zdrowy posiłek
3. Rób podwójną porcję obiadu. Dzięki temu gotujesz raz na dwa dni, a pełnowartościowy obiad jesz codziennie. Możesz też zamrażać nadmiar jedzenia i odmrażać w kryzysowych sytuacjach – kiedy naprawdę nie masz czasu.
4. W czasie zakupów uwzględnij zdrowe przekąski.  Tutaj masz przykładowe pomysły na coś zdrowego do chrupania: KLIK.
5. Jeśli naprawdę nie masz czasu, spróbuj zakupów online. (na dowóz) Ja zamawiam tak wodę pięciolitrową (jakieś… siedem butli), mleko, mąkę, cukier – nie musisz tego dźwigać. No i masz to zawsze w domu.
6. Przygotuj drugie śniadanie i śniadanie przed snem. Drugie śniadanie spokojnie możesz przygotować wieczorem, pakując je do pojemników. To samo ze śniadaniem – zwłaszcza, jeśli jadasz kanapki. Jeśli zaś jesz coś innego (jajko, owsiankę, placki) to przynajmniej przygotuj już sobie produkty, naczynia oraz kubek z herbatą/kawą, który tylko zalejesz wrzątkiem gdy wstaniesz.
 
Jeśli chodzi o drugie śniadania, pomysły macie tutaj: pomysły na drugie śniadania do szkoły/pracy
zdrowe słodycze, jak znaleźć czas na bycie fit
 

PUNKT DRUGI: RUCH I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

 Zdaję sobie sprawę, że czasami ktoś może naprawdę nie mieć czasu na to, by iść pobiegać, wybrać się na siłownię, czy zrobić godzinny trening ze mną, Chodakowską albo Mel B. 
 
Dodatkowe porady do tego, co znajdziecie w powyżej podlinkowanym poście:
1. Zarezerwuj chociaż weekendy. Jeśli naprawdę, ale to naprawdę nie masz czasu wykrzesać pół godziny w trakcie tygodnia na ruch (bo jesteś papieżem albo prezydentem i nie masz czasu… a nie, przepraszam, oni mają jakoś na to czas) to poćwicz chociaż w sobotę i niedzielę. 
2. Wstań wcześniej. Oczywiście tylko w wypadkach, w których śpisz powyżej 7 godzin. Korona ci z tyłka nie spadnie, a trening będzie zrobiony. Możesz też zawsze pójść spać wcześniej i wstać godzinę szybciej.
marta hennig, trener, jak być fit
3. Rozstań się z komunikacją. Wysiądź trzy przystanki wcześniej i przejdź na pieszo resztę drogi. W przypadku bardzo stresującego, zajętego trybu życia ruch to podstawa! Nie wolno tego ignorować.

4. Zaprzyjaźnij się z rowerem. Jak to mówią – lepszy rydz niż nic. Zamienienie autobusów i samochodu na rower da naprawdę spore efekty. I wcale nie musisz mieć wypasionego sprzętu za parę tysięcy.

Jeżeli szukasz planu treningowego, to tu są dostępne darmowe plany treningowe:

A tutaj jest plan treningowy Przemiana – na miesiąc lub 3 miesiące: KLIK.

PUNKT 3: TWOJA GŁOWA

Zdrowy tryb życia to też dbanie o umysł – zwłaszcza, jeśli jesteśmy zestresowani. Spróbuj znaleźć czas na sesję jogi – przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zaznacz też w kalendarzu pół godziny dla siebie przed snem – by poczytać książkę albo wziąć długą kąpiel – i koniecznie uwzględniaj to w swoich planach.

marta hennig, sport na śniegu, jak znaleźć czas na sport
A jeśli chodzi o sen – dbaj o to, by spać w przewietrzonych pomieszczeniach, w wygodnym ubraniu i bez pełnego żołądka. Nie kładź się spać, jeśli dalej jesteś bardzo pijany. Ważne, by spać przynajmniej 6 – 7,5 godziny. Dobre dla zdrowia jest pilnowanie cyklu snu – trwa on 1,5 godziny – niech więc czas twojego spania będzie wielokrotnością tej wielkości. Stąd 7,5 godziny. 🙂 Więcej o tym, jak sen wpływa na naszą sylwetkę i zdrowie tutaj: Sekret ładnej figury? Sen! Ile spać, by wyglądać dobrze i być zdrowym?

PUNKT 4: NARZĘDZIA

Przydatny w organizowaniu zdrowego trybu życia będzie telefon – możecie ustawiać przypomnienia o jedzeniu lub treningu, kalendarz, w którym zapiszecie o której ćwiczycie i kartka papieru, na której zapiszecie menu i zawiesicie je na lodówce. Mało? Pewnie, że tak. Jak ze wszystkim: potrzeba tylko chęci! Tutaj więcej o fit aplikacjach na telefon: FIT aplikacje na twoją komórkę.

 
Znajdziesz mnie:
About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.