Zdrowy lifestyle

Jak szybko widać efekty ćwiczeń? Ile można schudnąć w miesiąc?

jak szybko widać efekty ćwiczeń

Żyjemy w świecie, w którym wszystko powinno być szybko. Szybko jemy, szybko przeglądamy internet, szybko wszystko załatwiamy,szybko robimy zakupy, najlepiej z kurierem, bo nie chce nam się czekać. Szybko chcemy też chudnąć lub zmieniać sylwetkę. Ale jak szybko można zobaczyć efekty ćwiczeń? I ile można schudnąć w miesiąc?

To pytanie, które przewija się wszędzie.
Jak zacznę ćwiczyć, to kiedy będą efekty? Jutro? Ile można najwięcej schudnąć w miesiąc?
Czy jak dziś zacznę, to za tydzień już schudnę?

Wszyscy chcemy szybkich efektów. To właśnie dlatego ciągle popularne są restrykcyjne diety, głodówki, oczyszczanie, picie soków zamiast posiłków i tak dalej. Byleby tylko jak najszybciej i jak najłatwiej. 

JAK SZYBKO WIDAĆ EFEKTY ĆWICZEŃ?

To wszystko zależy.
Teoretycznie, pierwsze efekty ćwiczeń mogą być widoczne już po pierwszym tygodniu. Nie będą to jednak fajerwerki i nie wiadomo jak spektakularne rzeczy, możliwe jednak, że ciało zrobi się bardziej zbite, a brzuch będzie mniej wzdęty. Teoretycznie może też spaść waga, lecz prawdopodobnie jest to raczej woda i efekt lekkiego jedzenia, a nie spalona tkanka tłuszczowa.

Po dwóch tygodniach możemy zaobserwować spadek w obwodach (centymetry) i na wadze. 

Po trzech tygodniach ciało zrobi się smuklejsze, u szczuplejszych osób będzie to bardziej widoczne.

Pamiętaj, że mimo wszystko zarówno efekty jak i spadek wagi jest wysoce indywidualny! Każdy z nas ma inne tempo.

Po czterech tygodniach powinno być widać już znaczną różnicę porównując z początkiem, ale też wszystko zależy od wagi wyjściowej. Osoby z dużą nadwagą chudną szybciej, osoby, które muszą schudnąć 2-5 kilogramów – wolniej. To całkowicie naturalne. 

W przypadku rzeźbienia ciała lub jego wzmacniania, na pierwsze efekty czekałabym między 3-4 tygodniem. Mogą jednak być widoczne później – na przełomie 5-6 tygodnia.

jak szybko widać efekty ćwiczeń

ILE MOŻNA SCHUDNĄĆ W MIESIĄC?

Cztery kilogramy.
Zapamiętajcie sobie.

Spadek 1 kilograma na tydzień jest uznawany za w miarę bezpieczny dla naszego organizmu. Według dużej ilości specjalistów, jeszcze lepsze jest chudnięcie w tempie 0,5 kg na tydzień. 

Chudnięcie więcej niż 4 kilo na tydzień jest tempem zbyt szybkim. Utrata takiej masy ciała w tak krótkim czasie może być wskazówką, że mamy zbyt restrykcyjną dietę.

Tak szybka utrata kilogramów może spowodować problemy zdrowotne, a po zakończeniu – także efekt jojo, w dodatku z nadwyżką. Pamiętajmy, że jedzenie zbyt mało jest także czymś złym  – prowadzi do zaburzeń odżywiania, zaburzeń miesiączkowania, niedoborów, wygłodzenia organizmu, problemów żołądkowych, wrzodów, problemów z tarczycą … można by było naprawdę długo wymieniać.

Oczywiście, każdy ma swoje tempo odchudzania. Muszę tu wspomnieć, że u osób z bardzo dużą nadwagą tempo na początku może być szybsze i przekroczyć 4 kg na tydzień. Jeśli po czterech-pięciu tygodni spadek wagi ureguluje się i wyrówna do 0,5-1 kg na tydzień – nie ma problemu. Jeśli jednak chudnięcie dalej będzie w takim sprinterskim tempie, należy natychmiast zająć się swoją dietą i podjąć odpowiednie kroki, zwiększając nasz bilans kaloryczny, zanim obudzimy się z ręką w nocniku.

Widzicie – żadnej filozofii tu nie ma. Liczy się po prostu cierpliwość 🙂

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.