Zdrowa dieta

Soki – czy można je pić, będąc fit?

Soki doczekały się wielu mitów na swój temat. Po pierwszym boomie i uważaniu, że picie ich jest całkiem zdrowe, nadszedł czas na mówienie, że wręcz przeciwnie: że soki to za dużo kalorii, sam cukier i zło wcielone. Jak jest jednak naprawdę? Czy rzeczywiście musisz pić wyłącznie soki robione przez siebie? Jak wybrać dobry sok?
I czy w ogóle można soki pić, jeśli chce się być fit? 

Tyle pytań, a zero odpowiedzi 🙂 Jednak już przychodzę z pomocą.

Skąd się wzięło złe zdanie o sokach? Kiedy coraz więcej ludzi zaczęło czytać etykiety, zorientowaliśmy się, że połowa tego, co jest na półkach i była uważana za zdrowe napoje, jest tak naprawdę wodą z cukrem i chemikaliami. Do tego worka wrzuciliśmy też wszystkie soki – niekoniecznie słusznie.

Owszem, bardzo duża liczba produktów na półce z napojami/sokami/wodami to naprawdę przetworzone, pełne cukru, słodzików, sztucznych dodatków napoje, które nie są w żaden sposób zdrowe dla naszego organizmu, a mogą też szkodzić. Soki jednak nie należą do tej kategorii. Mamy więc odpowiedź na pierwsze pytanie – czy można pić soki? Oczywiście!

CZYM JEST TAK NAPRAWDĘ SOK?

Sok – zazwyczaj powstaje z jednego lub więcej rodzajów owoców i może być otrzymywany bezpośrednio z nich, lub zostać odtworzony z zagęszczonego soku owocowego. Według prawa zabronione jest dodawanie do soków barwników, konserwantów, aromatów innych, niż te, które uzyskuje się w procesie zagęszczania.  Od 2011 roku nie można też dodawać cukru do soków.

W sokach nie ma więc słodzików, cukru, dodatków słodzących, chemicznych, sztucznych aromatów, konserwantów ani nic z tych rzeczy. 

soki na diecie sok pomarańczowy

Oczywiście, są różne rodzaje soków. Najlepsze są te robione na miejscu lub przez ciebie w domu – są najbardziej odżywcze, mają najwięcej witamin i minerałów i dostarczają najwięcej dobrych substancji.

Na drugim miejscu są soki jednodniowe, świeże. Za nimi stoi reszta soków – która także jest w porządku pod względem zdrowotnym i nic im nie brakuje.

SOKI – ZALETY I WADY

Czy więc będąc fit, spokojnie można pić soki? Tak. A właściwie, jeśli mam być całkowicie uczciwa, to tak i nie. 🙂 Co to oznacza?

Tak, z czystym sumieniem możemy pić soki (należy tylko sprawdzać etykiety, czy to na pewno sok, a nie nektar czy napój – te już mogą mieć „dodatki”, a zawartość owoców i warzyw prawie nigdy nie wynosi 100 %), jeśli jednak dbamy o sylwetkę, nie powinniśmy pić ich przesadnie. 

Z sokami jest jak z owocami. Owoce są zdrowe, i należy je jeść, ale jeśli zjemy 6 bananów w ciągu dnia, to dostarczymy sobie ponad 700 kalorii – tylko z bananów! Tak samo jest z sokami. Szklanka soku codziennie jest spoko, dwie też, ale już litr codziennie może nam znacząco podbić bilans kaloryczny i spowodować, że przestaniemy chudnąć czy zaczniemy tyć (jeśli jemy więcej kalorii, niż potrzebujemy, organizm odkłada tłuszcz = tyjemy). Należy po prostu być rozsądnym i sobie nie żałować, ale też nie przesadzać w drugą stronę. To tak jak z każdym jedzeniem: nawet najzdrowsza rzecz, np. jajka, jedzone w za dużej ilości też mogą podbić nasz bilans kaloryczny. Normalne zjawisko.soki na diecie

Soki mogą zastąpić jedną dzienną porcję warzyw – prawda, zwłaszcza soki warzywne (ale owocowe też są w porządku). Czasami, kiedy nie mam czasu, kupuję w drodze sok warzywny i piję, jeśli wiem, że nie zdążę zjeść posiłku w odpowiednim czasie.

Kupne soki są złe – nieprawda! Oczywiście, najlepsze są soki robione przez siebie, ze świeżych warzyw i owoców, najlepiej z ogródka, ale nie przesadzajmy! Soki w sklepach także mają witaminy i także mogą być przez nas pite. Tak jak zawsze powtarzam – proszę, nie dajcie się wciągnąć w przesadzanie i odtrącanie połowy produktów, bo „zdrowa dieta”. Zdrowe żywienie jest na całe życie i naprawdę, odmawianie sobie picia soku nie jest zbyt rozsądne. 

Jeżeli do tej pory pijesz colę, masz słabość do gazowanych napojów, nektarów – koniecznie zamień je na soki. Dostarczysz ciału potrzebnych witamin oraz – w większości przypadków – dużo mniej kalorii.

Moim zdaniem, soki są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią zbytnio warzyw (wtedy polecam soki warzywne), które nie mają sokowirówki, mają ochotę na sok z danego owocu poza sezonem, lub cenią sobie czas. Nie dajmy się zwariować – odrzucając wszystkie produkty ze sklepu wcale nie zrobimy sobie lepiej, a często tylko sobie zaszkodzimy. Bycie fit to nie wyrzeczenia, tylko rozsądny tryb życia. 🙂

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.