RuchZestawy ćwiczeń

Trening core – idealny sposób na płaski brzuch? O co chodzi w ćwiczeniach na core? Przykładowy trening [WIDEO]

Trening core – bardzo o nim głośno, ale nie do końca wiadomo, o co w tym wszystkim chodzi. Czym jest tak zwany „core” ? Czy rzeczywiście te ćwiczenia potrafią wyrzeźbić brzuch? Jak wygląda przykładowy trening?

Coraz popularniejszy na siłowniach jest trening core, czasami błędnie rozumiany jako trening brzucha czy po prostu trening, który polega na robieniu deski. Nikt jednak nie tłumaczy, PO CO robić tego typu ćwiczenia i z jakiego powodu warto włączyć trening core do swojego codziennego planu ćwiczeń. Trening core to DUŻO WIĘCEJ niż tylko „trening na płaski brzuch”.

CORE – CO TO ZNACZY?

Słowo core pochodzi z języka angielskiego i dosłownie oznacza rdzeń lub jądro. Trenerzy, używając słowa core, mają na myśli mięśnie bioder, lędźwi i brzucha, które odpowiedzialne są za stabilizację kręgosłupa i miednicy, utrzymanie prawidłowej postawy i wzmocnienie całej naszej sylwetki. Dodatkowo, odpowiednio wytrenowany core pozwala na optymalną pracę górnych i dolnych kończyn oraz pozostałych partii mięśniowych.

trening core marta hennig

Tak naprawdę, bez silnego jądra, czyli właśnie mięśni bioder, grzbietu, brzucha – nie ma siły, nie ma silnej sylwetki, nie ma prawidłowej postawy, za to jest ogromne ryzyko kontuzji (bo jak ciało, które ma słabe podstawy, ma utrzymać ciężar w trakcie treningu czy innego rodzaju wysiłek?). Czasami trening core nazywa się treningiem stabilizacyjnym, jednak tak naprawdę, odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą z niego zrobić zarówno trening siłowo-stabilizacyjny.

TRENING CORE – PO CO GO ROBIĆ?

Okej, ale po co w ogóle taki trening robić? Skoro mamy prosty kręgosłup, nic nam nie dolega, po co mamy poświęcać dodatkowe 20 minut na ćwiczenia core?

Powodów jest kilka. I wszystkie są jednakowo dobre.

  • Im silniejsze mięśnie tułowia, tym mniej kontuzji. Jeżeli mamy mocne podstawy, ciało może więcej. Badania pokazują, że sportowcy mający silniejszy core mieli o wiele mniej kontuzji, niż ci, którzy w ogóle nie trenowali mięśni głębokich. Pamiętaj, że każda kontuzja to przerwa w treningach, a co za tym idzie – spowolnienie metabolizmu, spadek motywacji, obniżenie wydolności i pogorszenie się kondycji, nad którą tak ciężko pracowałeś.
  • Jeżeli biegacie, wprowadzenie treningu core poprawi wasze wyniki – mocne mięśnie tułowia poprawiają ekonomikę biegu, wpływają na siłę i szybkość, a co za tym idzie – na to, jak nam idzie na trasie.
  • Regularne trenowanie core poprawia utrzymać prawidłową postawę w ciągu dnia, a co za tym idzie – redukuje prawdopodobieństwo problemów związanych z skrzywieniami kręgosłupa czy jego bólem.
  • W trakcie treningu core poprawiamy stabilizację i równowagę całego ciała.
  • I ostatnie – jeżeli systematycznie będziemy trenować core, możemy liczyć na rzeźbę brzucha. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki mamy procent tkanki tłuszczowej, niemniej jednak trening core jest obfity w ćwiczenia angażujące wszystkie mięśnie brzucha, dzięki czemu te wzmacniają się i uwidaczniają – w sam raz na sezon letni 🙂trening core

Tak, trening core naprawdę może pomóc ci wyrzeźbić brzuch. Oczywiście, dla najlepszych efektów powinno się go połączyć ze zdrową dietą oraz inną aktywnością fizyczną. Widoczność mięśni brzucha zależy też od naszego składu ciała – jeżeli mamy bardzo dużo tkanki tłuszczowej, ta może zakrywać nasze mięśnie, a co za tym idzie – nie będzie ich widać, dopóki nie pozbędziemy się dodatkowego tłuszczyku.

PRZYKŁADOWY TRENING CORE [WIDEO]

Ostatnio dla portalu Polska Biega nagrałam film z ćwiczeniami core dla biegaczy. Z powodzeniem jednak mogą je wykonywać wszyscy i czerpać z tego ogromne korzyści. Bardzo was zachęcam do włączenia treningu core do swoich planów – przynajmniej 2 razy w tygodniu. Dzięki temu nie tylko zadbacie o ładną postawę, ale uchronicie się przed kontuzjami, wyrzeźbicie ładnie brzuch i zyskacie lepsze czucie własnego ciała – a to jest bardzo ważne! Im lepiej czujecie ciało, tym bardziej intuicyjnie wiecie, czy dane ćwiczenie wykonywane jest poprawnie, jakie mięśnie pracują i tak dalej.

 

Dajcie mi znać, czy tego typu wpisy Wam się podobają i czy chcielibyście przeczytać coś więcej o innych rodzajach treningów, zawsze z przykładowym treningiem (niekoniecznie same ćwiczenia, ale też cały, długi trening). Liczę na Wasze głosy w komentarzach 🙂

Dołącz do mnie na INSTAGRAMIE  i FACEBOOKU.

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.