Zdrowy lifestyle

Szybko tyjesz, chudniesz czy nabierasz mięśni? Jakim typem sylwetki jesteś? Sprawdź!

Czy zauważyłaś, że jesz ile chcesz, a dalej jesteś bardzo szczupła? A może wystarczy, że chwilę poćwiczysz siłowo i już pokazują ci się zarysy mięśni? Czy po zjedzeniu cukierka masz wrażenie, że od razu tyjesz? Jeśli tak, to mam dla ciebie dobrą wiadomość – znając swój typ budowy, możesz dobrze dostosować trening i dietę, sprawiając, że będziesz uzyskiwać lepsze efekty.

Jabłka, gruszki, tuby – te wszystkie figury już znamy. Określają one, w którym miejscu mamy skłonności do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Ale nie o takich sylwetkach dzisiaj będzie mowa. Bo dzisiaj opowiem o somatotypach – czyli typach budowy naszego ciała, które sprawiają, że jedni są chudzi jak patyk, chociaż jedzą co chcą, a inni tyją od jednego cukierka.

SOMATOTYPY – PO CO MI TO WIEDZIEĆ?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje somatotypów – mezomorficzny, ektomorficzny i endomorficzny. Dzięki temu, jak wygląda nasza figura, do czego mamy predyspozycje, jak reagujemy na procesy tycia, chudnięcia, przybierania masy mięśniowej możemy określić, jaki jest nasz somatotyp.

Jest to o tyle korzystne, że każdy z tych trzech rodzajów powinien mieć odpowiednią dietę i odpowiedni trening, w którym własnie pod uwagę bierze się, jakiej jesteś budowy. Dzięki temu możesz lepiej dopasować swoje ćwiczenia i jedzenie oraz osiągać lepsze efekty.

54546

 

Zanim zaczniemy, jedna ważna rzecz – każdy z tych trzech typów występuje rzadko. Najczęściej jesteśmy mieszanką dwóch typów budowy i należy to brać pod uwagę, jeśli np. próbujemy odnaleźć cechy jednego somatotypu, a okazuje się, że mamy cechy dwóch typów. To całkowicie normalne.

JAKIM TYPEM SYLWETKI JESTEŚ?

Mezomorfik

 • Budowa w kształcie litery „V” –  szerokie barki, klatka szersza od talii, płaski brzuch, wąskie biodra, dobrze rozwinięte  (umięśnione) łydki i przedramiona. 
 • Mezomorfik bardzo łatwo wypracowuje sobie masę mięśniową – szybko nabiera mięśni i bardzo dobrze reaguje na trening siłowy (efekty są błyskawiczne);
 • Taki typ budowy nie ma raczej problemów z gubieniem tłuszczu ani z przybieraniem masy;
 • Posiada średnie tempo przemiany materii;
 • Typ sportowca – ma dobrą kondycję, dobrze sobie radzi w sporcie, ćwiczenia nie sprawiają mu większego problemu;
 • To te wszystkie sportsmenki, bardzo sprawni sportowcy klasowi – osoby, które lubią sport, szybko widać u nich zarysy mięśni, łatwo uczą się nowych treningów i nie mają problemu z aktywnością fizyczną (mają sport we krwi)

 

Ektomorfik

 • Osoba o szczupłej budowie – to właśnie ci, którzy często są określani jako „wieszaki”, jedzą ile chcą i nie tyją;
 • Mają szybką przemianę materii – dlatego trudno im przytyć;
 • Ektomorfik ma problem z przybraniem masy mięśniowej jak i tłuszczowej;
 • Często ma długie kończyny, wąskie barki, podłużną twarz, cała sylwetka jest jak niteczka; bardzo często są to osoby wysokie, które mają wąską klatkę, biodra i ramiona,
 • jeśli ektomorfik już przytyje lub nawet ma nadwagę, to tłuszcz gromadzi się głównie na brzuchu

Endomorfik

 • ludzie o przeciętnej budowie ciała;
 • jeśli tyją, to często w udach, ramionach
 • kobiety często mają figurę gruszki; mają krótkie nogi, dłuższy tułów
 • dość szybko przybierają mięśnie;
 • muszą uważać na dietę, bo tyją równie szybko. Bez pilnowania diety czy ćwiczeń nie mają naturalnie „idealnej” sylwetki;
 • to najpopularniejszy typ sylwetki

Jeżeli nie możecie się rozpoznać, lub uważacie, że jesteście mieszanką typów – bierzcie pod uwagę ten typ, którego cech macie więcej przy układaniu treningu. Najlepiej oceniać siebie patrząc na swoje odbicie w bieliźnie i surowo oceniając siebie według kryteriów wyżej. Można też spytać o zdanie bliską osobę, która nas oceni.

JAK MAM ĆWICZYĆ I JEŚĆ?

Mezomorfik bardzo łatwo nabiera masy mięśniowej. Najlepiej, żeby ćwiczył maksymalnie 5 razy w tygodniu, ponieważ mimo swojego sportowego ducha, potrzebuje trochę więcej czasu do regeneracji.  Trening powinien być też często zmieniany, bo ciało przyzwyczaja się do danych ruchów i nie będzie on tak efektywny. Mezomorfik powinien także uważać na dietę, ale nie musi jej pilnować tak bardzo, jak endomorfik (co nie znaczy, że ma ten temat zignorować).

Ektomorfik powinien jeść dużo węglowodanów, by przybrać na masie mięśniowej. Do tego powinien dodać krótkie, ale dość intensywne i obciążone sporymi ciężarami treningi siłowe 2-3 razy w tygodniu. Duża aktywność fizyczna będzie w tym przypadku sprzyjała jeszcze większemu chudnięciu – a o to raczej mu nie chodzi 🙂

Endomorfik powinien uważać na ilość węglowodanów w diecie i ograniczyć ją na rzecz białka. Przy takiej skłonności do tycia, najlepsze będą częste treningi i aktywny czas wolny. Zalecane są treningi cardio, interwałowe oraz trening siłowy optymalnie 2 razy w tygodniu. Taka osoba powinna pilnować tego, co je i starać się ograniczać śmieciowe jedzenie do minimum, ponieważ odstępstwa w diecie łatwo odbiją się na sylwetce.

 

Jakim typem jesteś? Pochwal się w komentarzu! 🙂

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.