Codziennie Fit

Tabletka po – czy jest szkodliwa? Mity, o których powinnaś wiedzieć

Od kwietnia w aptekach dla osób powyżej 15 roku życia dostępna jest antykoncepcja awaryjna, zwana także „tabletką po”, sprzedawana bez recepty. Wokół niej narosło jednak wiele mitów, które dość mocno mijają się z prawdą. A więc – czy pigułki po mają coś wspólnego z aborcją? Czy taką tabletkę można stosować zamiast antykoncepcji hormonalnej? I co najważniejsze – czy negatywnie wpływa na nasze zdrowie?

Pisałam wam ostatnio o wpływie antykoncepcji hormonalnej na ćwiczące dziewczyny i ich sylwetkę (Antykoncepcja a bycie fit- czy branie hormonów ma wpływ na trening i figurę?).

Ponieważ zabezpieczanie się (zwłaszcza hormonalne) jest nieodłącznie związane ze zdrowiem, dzisiaj chciałabym zająć się kontrowersyjną – a przynajmniej tak ukazywaną w niektórych mediach – pigułką po, czyli antykoncepcją awaryjną. Jak działa? Czy rzeczywiście szkodzi naszemu zdrowiu?

Sprawdźcie, czy na pewno wiecie o niej tyle, ile powinniście i czy czasami w waszej świadomości nie zachował się jakiś mit, zasłyszany od kogoś innego, kto niekoniecznie ma odpowiednią wiedzę.

CO TO JEST ANTYKONCEPCJA AWARYJNA?

Wszystkie dobrze zdajemy sobie sprawę, że w życiu dochodzi do różnych sytuacji. Nie zawsze nasze zabezpieczanie się jest skuteczne i niektóre sposoby zawodzą – często niezależnie od nas.

Zdarzają się sytuacje, w których zapominamy o tabletce antykoncepcyjnej, prezerwatywa pęka, stosunek przerywany (którego nie popieram i którego wady wymieniłam w tym wpisie: KLIK) się nie powiedzie, bo nie zdążycie. Bywa też tak, że człowiek po prostu w pewnych momentach kieruje się bardziej uczuciami i namiętnością, a nie zdrowym rozsądkiem – co skutkuje seksem bez zabezpieczenia. Niestety, dochodzi też do sytuacji, w których kobieta zmuszana jest do stosunku (w wyniku gwałtu lub manipulacji psychicznej ze strony partnera).

A my wcale nie musimy być w tym momencie gotowe na niespodziewaną ciążę i mamy do tego prawo.

Uważam, że kobieta ma sama prawo decydować o sobie i swoim ciele.

Antykoncepcja awaryjna to pewnego rodzaju wyjście z tej sytuacji – zapobiega zapłodnieniu i dzięki temu chroni przed nieplanowaną ciążą. Dzięki nowym przepisom od kwietnia dostępna jest dla osób powyżej 15 roku życia bez recepty w większości aptek.

JAK DZIAŁA TABLETKA PO?

Tabletka po jest antykoncepcją awaryjną – nie środkiem wczesnoporonnym! Nie przerwa ciąży. Opóźnia za to moment jajeczkowania (owulacji) o 5 do 6 dni, dzięki czemu plemnik nie może spotkać się z komórką jajową, a w rezultacie nie dochodzi do zapłodnienia. Tabletka opóźnia owulację nawet tuż przed jej wystąpieniem, chroniąc kobietę przed zajściem w ciążę.

foto4

Tak jak wspomniałam wcześniej – jeśli jednak kobieta już jest w ciąży – antykoncepcja awaryjna nic tutaj nie zdziała. Pigułka po nie usuwa ciąży ani nie ma wpływu na jej przebieg. Nie ma skutku poronnego.

Uwaga: to nie znaczy, że antykoncepcja awaryjna może być stałą metodą zabezpieczania się! Antykoncepcja awaryjna nie jest w stu procentach skuteczna, ponieważ owulacja mogła wystąpić przed zażyciem pigułki. Jeśli po zażyciu antykoncepcji awaryjnej w tym samym cyklu będziesz nadal uprawiać seks bez zabezpieczenia to szansa na opóźnienie owulacji jest mniejsza niż przy pierwszym zastosowaniu. Dlatego też bezpieczniej jest pomyśleć o standardowej metodzie antykoncepcji, zdecydowanie skuteczniejszej w zapobieganiu ciąży.

TABLETKA PO – MITY I FAKTY

1. „Tabletka po” to aborcja.

Aborcja to zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży. Tak jak pisałam wcześniej, pigułka po nie wpływa na trwającą już ciążę i nie zdziała nic, jeśli doszło już do zagnieżdżenia. Tabletka ma za zadanie opóźnić tylko moment owulacji, by do zapłodnienia w ogóle nie doszło!

2. Antykoncepcja awaryjna powoduje niepłodność.

Antykoncepcja awaryjna nie ma żadnego wpływu na przyszłą płodność. Po jej zażyciu płodność może powrócić bardzo szybko, dlatego ważne jest aby do następnej miesiączki stosować mechaniczną metodę antykoncepcji. Hormony znajdujące się w doustnej antykoncepcji awaryjnej mogą zmienić Twoją miesiączkę w cyklu, w którym ją zażyjesz. Następnie cykl powróci do swojej regularności.

3. Pigułki po wywołują poronienie

Pigułka po nie wpływa na przebieg istniejącej już ciąży ani na życie płodu. Nie może więc wywołać poronienia, bo działanie pigułki polega na opóźnieniu owulacji, aby nie doszło do zapłodnienia. Ma to miejsce przed rozpoczęciem ciąży tj. od 6 do 12 dni po stosunku bez zabezpieczenia.

4. Antykoncepcja awaryjna powoduje uszkodzenia płodu.

Tabletka po jest środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w celu zapobieganiu zapłodnienia, więc w przypadku istnienia ciąży nie powoduje ona jej przerwania. W przypadku zajścia w ciążę pomimo zastosowania leku ellaOne (np. w wypadku, w którym mamy już owulację) nie ma żadnych dowodów na negatywny wpływ leku na ciążę. Oczywiście, bardzo ważna jest i tak konsultacja z lekarzem, który sprawdzi stan ciąży i to, czy rozwija się ona prawidłowo. Ważne: powinniśmy poinformować ginekologa, że zażyłyśmy tabletkę po!

5. Tabletka po szkodzi zdrowiu.

Pigułka po została specjalnie opracowana pod kątem antykoncepcji awaryjnej. Jest ona dobrze tolerowana przez organizm i nie wpływa na nasze zdrowie. Jak w przypadku każdego leku może wywołać działania niepożądane, jak np. nudności, ale oczywiście nie występują one u wszystkich użytkowniczek. Jeśli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki antykoncepcji awaryjnej wystąpią wymioty należy przyjąć kolejną tabletkę.

Wpis powstał w ramach kampanii promującej wiedzę na temat antykoncepcji awaryjnej

Exit mobile version