Ruch

3 sposoby na szybkie spalenie kalorii

 Każdemu z nas czasami zdarzy się zjeść za dużo. Kiedy już zaczniemy objadać się czymś, co na pewno dietetyczne nie jest, wyjścia są dwa: możemy rzucić się na jeszcze większą ilość jedzenia, a potem płakać nad pękniętymi spodniami lub wziąć się w garść i założyć dres. A następnie trochę poćwiczyć.

Ogólnie jestem zwolennikiem myślenia, że nie ma co się nad sobą użalać. Jeśli się odchudzasz lub dbasz o sylwetkę i zdarzy ci się zjeść więcej (nie tylko w cheat day) to warto ruszyć się i zabrać za spalanie.

Ale jak spalić sporo kalorii? Na pewno nie jogą ani rozciąganiem – chociaż bardzo lubię tego typu treningi, nie są one odpowiednie dla kogoś, kto chce dać sobie w kość .

#1 ZESTAW CARDIO ĆWICZEŃ


Szybki bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan w górę
– kilka serii po minuta każda i poczujecie wasze serca całkiem wyraźnie. Tylko uwaga: żadnego obijania się. Trucht możecie sobie zachować na inne czasy.Nieważne, jaką macie kondycję  – porządny zestaw cardio ćwiczeń sprawi, że będziecie sapać gorzej niż lokomotywa w bajce Tuwima.  Co najlepsze, żeby je wykonywać wcale nie musicie wychodzić z domu – wystarczy przebrać się w dres i zacząć działać. Trzy serie po 45 sekund. Między seriami minuta przerwy.

ćwiczenia spalające kalorie

Pełne, porządne burpees – a nie takie obijanie się, jakie znajdziecie na niektórych filmikach w internecie. Jak zrobić wyciskające siódme poty burpees? Zacznij od kucnięcia, następnie szybko wyrzuć nogi do tyłu (będziesz w pozycji do pompki – tak jak na obrazku poniżej), wróć z powrotem do przysiadu i wyskocz w górę. Rób każe powtórzenie bez przerwy, jak najszybciej potrafisz, ale dbając o technikę i poprawne wykonanie. Wytrzymaj 45 sekund, odsapnij. A potem powtórz cztery razy, robiąc minutową przerwę między seriami. 

wyskok z podporu - ćwiczenia

Przysiadowe wyskoki – zamiast podnosić się z przysiadu – wyskakuj. Pamiętaj, żeby dbać o odpowiednie zrobienie przysiadu  – kolana nie wychodzą poza linię stóp, wypinamy pupę mocno do tyłu, jakbyśmy siadali na niewidocznym krześle. A potem hop do góry! Cztery serie po 25 przysiadów z wyskokiem.
przysiady z wyskokiem spalaja kalorie

Szybkie mountain climbers–  oprzyj się na prostych rękach o podłogę, nogi prosto jak do pompki. Biegnij w tej pozycji.  Jedna seria – 30 sekund. Zrób pięć serii.

Zamiast tego możesz też zrobić pełny trening cardio: KLIK

#2 WYSKACZ TO

skakanka


Jednym z niesamowicie dobrych sposobów na spalanie kalorii jest także skakanie na skakance, trzeba to jednak robić dość szybko i żwawo.

10 minut takiego intensywnego skakania to około 83 spalone kalorie (jeśli robimy to naprawdę ostro) i 60 kalorii jeśli skaczemy wolniejszym tempem. (dane są podane dla osoby ważącej ok. 50 kg, wszystko też zależy od wagi i ilości mięśni. Teoretycznie im więcej ważysz, tym więcej spalasz).

Jaki trening na skakance? Interwałowy. Zróbmy kilka serii np. po 5 minut intensywnego skakania przeplatany lekkim skakaniem lub po prostu zwykłą przerwą trwającą 3 minuty.  Trening może wyglądać tak:

5 minut szybkiego skakania

3 minuty lekkiego

5 minut szybkiego skakania

3 minuty lekkiego

5 minut szybkiego skakania

3 minuty lekkiego

5 minut szybkiego skakania

3 minuty lekkiego

5 minut szybkiego skakania

3 minuty lekkiego

Rozciąganie

#3 WYBIEGAJ TO

rozciaganie po bieganiu Marta Hennig

Każdy wie, że jednym z naprawdę dobrych sposobów na spalanie kalorii jest najzwyklejsze w świecie bieganie. Oczywiste, że preferowane jest szybsze tempo, ale jeśli twoja kondycja na to nie pozwala, wystarczy także żwawy trucht. Jak biegać i ile biegać? Tutaj przeczytasz cały wpis.

Jeśli zależy ci na spalaniu dużej ilości kalorii, najlepszy będzie trening interwałowy. Ja wykonuję taki:

15 minut truchtu

1 minuta szybkiego marszu – 30 sekund sprintu – 1 minuta szybkiego marszu – 30 sekund sprintu– tak przez 20-25 minut

5 minut marszu, rozciąganie.

UWAGA!

A tak między nami – nie przywiązuj za dużej uwagi do liczby kalorii. Raz na jakiś czas każdy na diecie zgrzeszy i nie ma w tym nic złego. Popadanie w paranoję lub wieczne katowanie się ćwiczeniami przy złej diecie nie prowadzi do niczego dobrego (a tylko do FITmaniactwa). W każdym aspekcie życia najważniejszy jest umiar  – także i tutaj. Ciesz się, że jedzenie ci smakowało i po prostu obiecaj sobie, że na następnym razem będzie lepiej. 🙂
About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.