Ile się nasłuchaliśmy o kupowaniu awokado, roszponki, granatów i mango? Sporo. Większość zdrowych przepisów w internecie to przepisy drogie, bo co tu ukrywać – niektóre składniki potrafią kosztować fortunę. A co, jeśli jesteś studentem i nie masz kasy?
Właśnie dla ciebie jest ten cykl: by jeść zdrowo, tanio i smacznie.
Nie lubię wydawać wielkich kwot na jedzenie. Głównie dlatego, że sama jestem studentką i bardzo dokładnie liczę swój budżet, co wiąże się z tym, że za każdym razem przeżywam bardzo mocny ból serca, gdy przy kasie płacę więcej niż trzydzieści złotych za zakupy na parę dni.
Nie każdy z posiłków w tym cyklu będzie spełniał wszystkie wymagania zdrowego dania (bo na przykład w jednym główną rolę będzie pełniło białko, a w drugim raczej węglowodany), ale moim subiektywnym okiem i tak, jak na taki koszt, będzie całkiem zdrowo. Na tyle, na ile tylko się da.
Oto moje sztuczki, jeśli chodzi o komponowanie tanich, ale zdrowych posiłków:
– poluj na promocje. Możesz to robić na przykład śledząc mój fanpejdż Student Oszczędza (klik), na którym codziennie wrzucam promocje z najpopularniejszych marketów i supermarketów.
– polub warzywa sezonowe. Wiadomo, że każde warzywo ma „swój” okres, w którym jest tanie, warto z tego korzystać. Jeśli nie ma akurat sezonu na nic, polub się z mrożonkami – z badań wynika, że są prawie tak samo wartościowe jak świeże warzywa. Po co kupować w zimie paprykę za 13 złotych, skoro można kupić pół kilo mrożonego kalafiora za 3 złote? No właśnie!
– znajdź swoje miejsce. Oprócz polowania na promocje w dużych sklepach warto rozejrzeć się w okolicy za bazarkami, targami, małymi sklepikami i obczaić ceny. Czasami można sporo zaoszczędzić.
Dziś przypomnę Wam przepisy na zdrowe dania obiadowe, które KAŻDY zna, ale pewnie o nich zapomniał. To naprawdę proste rozwiązania, ktoś może nawet stwierdzić, że banalne i oczywiste, ale od czegoś trzeba zacząć. W miarę rozwoju cyklu będę wam podsuwać nowe pomysły na ciekawe posiłki.
NAJPROSTSZE MOŻLIWE DANIA ( I NAJTAŃSZE!)
BRĄZOWY RYŻ Z JABŁKAMI
Sięgnijmy do klasyki. Brązowy ryż dostarczy nam błonnika i węglowodanów, jabłka – witamin, a jogurt grecki – porcji białka. To jedno z moich ulubionych lekkich dań w czasie dni, kiedy po pierwsze – nie mam ochoty na jedzenie i po drugie – nie mam odpowiednich funduszy. Na jedną osobę będą nam potrzebne:
– woreczek brązowego ryżu
– 2 lub 3 średnie jabłka
– kilka łyżek jogurtu greckiego
– cynamon
Gotujemy ryż zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. W międzyczasie obieramy jabłka i ścieramy na tarce. Gdy ryż już jest gotowy, rozgrzewamy patelnię i na łyżce masła smażymy starte jabłka, posypując je cynamonem. Po chwili dodajemy ryż i mieszamy. Przed zjedzeniem dekorujemy łyżkami jogurtu greckiego, możemy go wymieszać z ryżem. Jemy na ciepło.
ZUPA KALAFIOROWA
JAJKO NA RÓŻNE SPOSOBY
ZDROWY STUDENT
Inne posty z tej serii:
Zdrowy Student #4: warzywne szaszłyki, kuskus z udkami i szpinakiem, hamburgery z cukinii, łódeczki z cukinii
Zdrowy Student #2: tosty z kalafiorem, kurczak na ostro, co kupywać w Biedronce?
Zdrowy Student #1: brązowy ryż z jabłkami, zupa kalafiorowa, jajko na różne sposoby