Zdrowa dieta

Jaki alkohol przy byciu fit?

picie alkohol na diecie co pić by nie przytyć jaki alkohol na imprezę ile kalorii ma piwo czy mogę pić na diecie

Nie okłamujmy się – większość z nas lubi się napić, zwłaszcza, kiedy idzie upragniony weekend czy chociażby – tak jak teraz – majówka. Niektórzy kompletnie odpuszczają swoją dietę i idą w tango, inni próbują się powstrzymywać i kończą jako kierowcy na imprezach, a jeszcze inni najpierw piją, a potem mają ogromne wyrzuty sumienia, bo co jak co, ale alkohol nie jest za bardzo fit.
Dziś pokażę wam, jaki alkoholowy wybór jest najlepszy, by utrzymać szczupłą talię.

Jedni powtarzają, że najlepsze jest wino – bo zdrowe, bo Francuzki piją i są szczupłe i bo jest tak wytworne, że przecież nie może się odkładać w formie brzydkiego tłuszczu na naszym tyłku. Inni twierdzą, że najlepiej pić czystą – bo jeśli tylko powstrzymamy się od popity, to przyjmiemy mało kalorii.
Za to wszyscy wołają, że drinki i piwska powodują, że jesteśmy grube.
Cóż, niekoniecznie

KALORYCZNOŚĆ

picie alkohol na diecie co pić by nie przytyć jaki alkohol na imprezę ile kalorii ma piwo czy mogę pić na diecie
 
Jeśli chodzi o kalorie, to wszystko przedstawia się następująco:
 
Lampka wina wytrawnego (ok. 150 ml) – 102 kcal
Lampka wina półsłodkiego (ok. 150 ml) – 144 kcal
Lampka wina białego wytrawnego (ok. 150 ml )-  99 kcal
Lampka szampana  (ok. 100 ml) – 72 kcal
 
Kufel piwa jasnego (cała puszka, 500 ml) – 245 kcal
Kufel piwa smakowego (cała puszka, 500 ml) – ok 270 kcal (zależy od marki)
 
Kieliszek wódki (25 ml) – 55 kcal
 
 
Nie ma co się okłamywać – najmniej kalorii ma zdecydowanie wódka, pod warunkiem, że popijacie ją wodą… inaczej trzeba dodać jeszcze kaloryczność klasycznej popity – czyli coli (101 kcal/szklanka) czy soku, np. pomarańczowego (ok. 100 kcal/szklanka).

JAK TO WYGLĄDA ZDROWOTNIE?

picie alkohol na diecie co pić by nie przytyć jaki alkohol na imprezę ile kalorii ma piwo czy mogę pić na diecie
 Pod względem zawartości, dobrze wygląda wino – nie ma cholesterolu, sodu ani tłuszczu. Poza tym jest w miarę zdrowe (to znaczy, jeśli pijesz dwa kieliszki, a nie dwie butelki). Piwo w dużych ilościach rzeczywiście powoduje wzrost brzucha – serio, u kobiet też. Jeśli chodzi o wódkę, to cóż… razem z popitą najczęściej są nie tylko bombą kaloryczną, ale powodują też nagły wzrost cukru. 
 
Ważne, by w czasie picia jeść. Co? Na pewno nie chipsy, pizze i kebaby. Jeśli robicie domówkę u siebie, dobrze jest zrobić fitprzekąski  (będzie o tym wpis niedługo), a jeśli jesteście u kogoś, to cóż – postarajcie się panować nad apetytem. Przetworzone, tłuste chipsy na pewno nie pomogą w utrzymaniu sylwetki i dobrego zdrowia.

DOBRA, TO CO MAM PIĆ?

Szczerze? To, na co masz ochotę, pod warunkiem, że potrafisz powiedzieć stop albo gwarantujesz sobie, że nie rzucisz się w trakcie na pizzę (to znaczy, jeśli pijecie raz na ruski rok to nie ma sprawy, ale jeśli imprezy są co tydzień, to pizza w końcu da o sobie znać w za ciasnych spodniach). Ja już od dawna dałam sobie spokój z wyborem pod tytułem co jest najmniej kaloryczne, bo to nie ma kompletnego sensu. Nienawidzę wódki – jest po niej chyba najcięższy kac, żołądek mnie od niej boli i ogólnie, nie znoszę tego trunku – więc nie mam zamiaru jej pić tylko dlatego, że ma najmniej kalorii. 
 
 
jedzenie dieta na imprezie co jesc
 
 
Jeśli lubisz wino lub piwo, to pij wino lub piwo. Tak jak wszędzie i zawsze, tak jak i tutaj liczy się umiar i zdrowy rozsądek. Trzy piwka raz na jakiś czas nic ci złego nie zrobią, tak samo jak – nawet – samotnie wypita butelka czerwonego wina po rozstaniu z chłopakiem. 
 
A jeśli chcecie wiedzieć, na co mnie najłatwiej zaciągnąć – preferuję wspomniane wyżej dwa, może trzy piwka. 
 

POCZEKAJ! UNIKNIJ KACA!

Jeszcze taka jedna złota rada od cioci Marty: pijcie wodę w trakcie imprezy, najlepiej z cytryną. Może nie we wszystkich przypadkach zniweluje kaca w stu procentach, ale na pewno sprawi, że wasza głowa nie będzie aż tak pękać. Teoretycznie źródła naukowe mówią, że powinno się wypić tyle wody, ile alkoholu – czyli po jednym kuflu piwa jeden kufel wody. W praktyce wygląda to różnie, ale w przypadku długiej imprezy wypicie 1,5 litra wody z cytryną to coś obowiązkowego.
 
I jeszcze jedno: nie chodzi o bezmyślne wlewanie w siebie wody na raz. Pijemy raz na jakiś czas, dość często, małymi łyczkami. Przed snem warto wziąć aspirynę/witaminę c/ wypić musującą multiwitaminę lub po prostu zakupić wcześniej tabletki na kaca.
 
Mam nadzieję, że teraz już wiecie jak pić i zostać fit 🙂
 
About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.