Zdrowa dieta

Jak jeść zdrowo i tanio? Poradnik

Jak jeść zdrowo i tanio

Jak jeść zdrowo i tanio? To pytanie zadaje sobie prawie każdy. Gdyby zdrowe jedzenie było równie tanie i proste co kupienie cheeseburgera za 3 złote, prawdopodobnie więcej osób chciałoby przestawić się na zdrowy tryb życia. A co jeśli… tak jest? Zapomnij o wielkich rachunkach i kosztach – można być fit, jednocześnie nie okradając banku. Jak? Oto kilka moich sposobów na to, by jeść zdrowo tanim kosztem.

JAK JEŚĆ ZDROWO I TANIO?

Razem z pojawianiem się coraz większej ilości produktów fit na rynku, bardzo dużo osób utwierdza się w przekonaniu, że trzeba płacić dużo, żeby jeść zdrowo. Jagody goji, nasiona chia, białka nie białka, zdrowe batony za 5 złotych sztuka i inne cuda wianki sprawiają, że trudno uwierzyć nam w to, że za biedniejszą pensję czy budżet studencki da się w ogóle przeżyć zdrowo.

Przekonanie to jest bardzo krzywdzące… i nieprawdziwe. Zdrowe jedzenie wcale nie jest takie drogie, jeśli jesteśmy odpowiednio zorganizowani i kupujemy świadomie. Przed wami kilka moich trików, które sama chętnie stosuję i stosowałam już wcześniej – kiedyś jako studentka z bardzo, bardzo małymi dochodami i teraz już jako osoba pracująca, ale zdecydowanie lubiąca oszczędzać.

Zaczynamy! Pokażę wam, jak jeść zdrowo i tanio!

1. Sezon, sezon, sezon

Chcesz jeść tanio – jedz sezonowo. W sezonie warzywa i owoce zawsze są o niebo tańsze, a przy okazji – smaczniejsze. Najbogatsze oczywiście jest lato, ale głowa do góry – każdy sezon ma przynajmniej kilka świeżych produktów! Warzywa, które aktualnie są drogie i poza sezonem, możemy spokojnie kupować w formie mrożonek – wiele osób się ich boi, ale jeśli są to po prostu zamrożone warzywa – jak najbardziej są wartościowe i jest na nie miejsce w zdrowej diecie.

Jak jeść zdrowo i tanio

fot. Fotografia dla biznesu Agata Matulka

2.  Tanie i zdrowe? Proszę bardzo!

Nie musimy codziennie sięgać po komosę ryżową ani bataty, żeby zapewnić swojemu ciału odpowiednią dawkę węglowodanów. Po pierwsze – przestańmy się tak obrażać na chleb! Powstają teraz wypieki także bez glutenu, każdy więc może przygotować sobie zdrową kanapkę. Dodatkowo – kasze! Pęczak, jęczmienna, gryczana, jaglana – wszystkie te produkty są tanie, dostępne i smaczne, a jednocześnie zdrowe. Nie obrażajmy się także na zwykłe… ziemniaki! Z odpowiednimi sosami (zdrowszymi) czy bez sosów, ale np. z koperkiem są świetne, niskokaloryczne i w sam raz na obiad.

Korzystać możemy także z brązowego ryżu, a osoby uprawiające bardzo dużo sportu – także z białego, który sprawdzi się po wysiłku. Kus kus sprawdzi się do sałatek, a pełnoziarniste wersje zwykłych makaronów możemy często dostać w promocji – warto korzystać.

Z kolei płatki owsiane górskie, otręby – mogą nam posłużyć jako baza do owsianek, placków, placuszków i naleśników. Coraz częściej można też dostać pełnoziarniste, razowe i żytnie mąki, a także mąki bezglutenowe w atrakcyjnej cenie. Grunt to szukać – a nie poddawać się i narzekać, że drogo!

Jak jeść zdrowo i tanio

Jajka – jedno z najlepszych możliwych źródeł białka, z którego można zrobić wiele różnych potraw – omlety, jajecznica, jajeczne muffiny, kanapki, ale także naleśniki czy zdrowe ciasta. Fasola w puszce – tania, a także doskonały dodatek do obiadów, kolacji czy deserów (np. brownie z fasoli).

3. Poluj na promocje

Punkt, który wydaje się oczywisty – a wcale nie jest! Przeglądajmy gazetki z ofertami, zapiszmy się do newsletterów sklepów spożywczych będących w okolicy i korzystajmy z obniżek cen. Warto wtedy kupić nawet 2 czy 3 opakowania danego produktu (jeśli możemy go odpowiednio przechować w domu). 

4. Planowanie

Żeby jeszcze lepiej skorzystać z promocji, warto zaplanować to, co będziemy jedli. Dzięki temu nie kupujemy za dużej ilości jedzenia, ale jesteśmy też w stanie wykorzystać je w całości, np. jeśli kupujemy kalafior, a żyjemy w pojedynkę, możemy połowy użyć w poniedziałek do obiadu, a w środę z reszty zrobić pizzę z kalafiora. 

Jak jeść zdrowo i tanio

5. Spróbuj na bazarkach

Jednym ze sposobów na oszczędne zakupy, jest także polowanie na bazarkach i targach. Oczywiście – często ceny są takie same jak w marketach, bo i osoby sprzedające warzywa robią taki sam biznes. Ale czasami udaje się znaleźć np. starszą panią, która sprzedaje tylko cebule i nic więcej, bo ma je z domowego ogródka. Czasami sąsiadka sąsiadki ma truskawki, które może odsprzedać. Bywa, że dzieci sprzedają jagody, żeby zarobić na wakacje (chociaż to widzę już rzadziej niż kiedyś).

6. Nie zniechęcaj się

Nie nastawiaj się negatywnie. Wiem, że teraz internet daje nam odczuć, że powinniśmy mieć najmodniejsze ubrania, najładniejsze domy, piękne sprzęty i oczywiście lodówkę pełną najnowszych superfoods. Ale wiesz co? To wcale nie jest najważniejsze. Można jeść zdrowo, wybierając gruszkę zamiast mango i zwykłego ziemniaka zamiast batatów. Ważne, żeby się starać.

Jak jeść zdrowo i tanio

Czasami nie zawsze możemy sobie na coś pozwolić – bywa. Warto pamiętać, że to wcale nie przekreśla naszej zdrowej diety. Wpadki i utrudnienia zdarzają się każdemu. Jeżeli staramy się jeść zdrowo ogólnie, to takie szczegóły nie powinny negatywnie wpłynąć na naszą dietę i zdrowie.

Jeśli macie jeszcze jakieś patenty jak jeść zdrowo i tanio – to koniecznie się podzielcie w komentarzach, pomożemy innym 🙂

Tutaj znajdziecie moje zdrowe i w większości przyjazne dla portfela, przepisy – KLIK.

Znajdziecie mnie na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

 

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.