Zdrowy lifestyle

Jak mieć płaski brzuch? Sposoby i triki

Płaski brzuch jest czymś, do czego dąży naprawdę duża grupa ludzi – i wcale im się nie dziwię. Brzuch bez fałdek, zbędnego tłuszczyku, który nie jest wydęty, uważany jest w naszym społeczeństwie za coś atrakcyjnego, a jego właściciela postrzega się jako osobę zdrową i zadbaną.  Szkopuł polega jednak na tym, że płaski brzuch może mieć każdy z nas – wystarczy zmienić kilka nawyków i wziąć się porządnie do pracy.

Cieszę się, że mit „muszę robić dużo brzuszków, żeby mieć kaloryfer” odchodzi już powoli w kąt. Zaczynamy rozumieć, że płaski, ładny brzuch to nie tylko kwestia ćwiczeń, ale też pewnych nawyków, które musimy sobie wyrobić.

Zależnie od twojej budowy „wyhodowanie” sobie płaskiego brzucha może być trudniejsze lub łatwiejsze. Dużo łatwiejszą robotę będą miały osoby szczupłe i chude – będą musiały po prostu zadbać o mięśnie i lekko zmodyfikować swoje jedzenie. Gorzej mają osoby z nadprogramowymi kilogramami – bo żeby mieć płaski brzuch, trzeba zrzucić trochę tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak niemożliwe, a wręcz przeciwnie – jeśli uzbroicie się w cierpliwość i wytrwałość, efekty przyjdą dość szybko.

BRZUCH BRZUCHOWI NIE RÓWNY

1. Przed i w trakcie miesiączki

Zacznijmy może od uświadomienia sobie, że brzuch wygląda inaczej w różnych okresach naszego życia. Jak zapewne dziewczyny zauważyły, przed i w trakcie okresu robi się często napuchnięty i wydęty – nie ma mowy o płaskim i wysportowanym brzuchu. To naturalne: obrzęk brzucha w te dni (i kilka dni przed) wiąże się głównie z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Tak wygląda aktualnie mój brzuch w stanie „normalnym”:

11

A tak wygląda kilka dni przed okresem (i im bliżej, tym jest większy, bardziej napuchnięty i wydęty – jakbym połknęła piłkę, albo była w ciąży :)). Na razie w początkowej fazie, nie wygląda tak źle, ale nie widać już zarysów mięśni.

11856747_1677323539149996_1086151424_n

Co robić? Żeby go zwalczyć, należy ograniczyć spożywanie soli w trakcie oraz kilka dni przed miesiączką, pić więcej wody oraz wprowadzić do jadłospisu więcej produktów zawierających potas – takich jak banany lub pomidory. Nie polecam soku pomidorowego w tym okresie – zawiera sporo soli i skutek może być odwrotny do zamierzonego. Dodatkowo warto spróbować pić pokrzywę 3 razy dziennie – działa, pomaga pozbyć się nadprogramowej wody z organizmu.

2. Brzuch jak balon po posiłkach

Czasami brzuch robi się jak balon także po posiłkach. Jeżeli to się dzieje z powodu przejedzenia – nie ma powodu do zmartwień. Można zrobić sobie siemię lniane i wypić, powinno ulżyć. Jeżeli zaś wydaje się wam, że jecie mało, a i tak brzuch po posiłku robi się wydęty – warto zastanowić się, co takiego jecie. Brzuch może być wydęty na przykład przez spożywanie nabiału. Powody mogą być różne, więc warto obserwować swoje ciało.

Inne produkty, które wzdymają? Fasola i inne warzywa strączkowe i kapustne (brokuł, kalafior, brukselka), napoje gazowane (w tym woda też, chodzi właśnie o sam fakt bycia gazowanym napojem), piwo, niektóre owoce – rzadko, ale jednak (jabłka, śliwki, winogrona), tłuste potrawy (pizza, rzeczy smażone, fast foody).

Co robić? Jeżeli zauważycie, że brzuch robi się wzdęty po konkretnym produkcie, starajcie się go ograniczyć i ewentualnie postarać się wykluczyć możliwość nietolerancji (badania). Jeśli wszystko jest w normie, spożywajmy produkt wtedy, kiedy nie zależy wam na wyglądzie waszego brzucha. W końcu nie chodzi o to, żeby sobie odmawiać, bo „muszę mieć wiecznie płaski brzuch”. 

Zobacz także film:

3. Inne powody wzdętego brzucha/problemów z tkanką tłuszczową na brzuchu

  • zbyt mała ilość wody pita w ciągu dnia
  • dieta ze zbyt małą ilością błonnika
  • dieta ze zbyt dużą ilością błonnika i za małą ilością wody
  • brak snu (serio, przy niedosypianiu możliwy jest wzdęty brzuch, a udowodnione naukowo jest większe odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach pępka)
  • zbyt często picie alkoholu w dużych ilościach (piwny brzuch nie jest mitem)
  • jedzenie w pośpiechu (powoduje łykanie powietrza, a to – wzdęcia)
  • brak ruchu (co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej na całym ciele, jeśli dodatkowo nie dbamy o dietę)

SPOSOBY NA PŁASKI BRZUCH

Jeżeli jesteś osobą szczupłą, mającą mało tkanki tłuszczowej na brzuchu:

  • włączenie do treningu pełnego zestawu ćwiczeń na brzuch (przynajmniej 5-10 ćwiczeń po 20 powtórzeń każde) – trening mięśni brzucha ok. 2-3 razy w tygodniu.
  • pamiętanie o ćwiczeniu dolnej części brzucha, a nie tylko górnej – włączenie do treningu nożyc, scyzoryków, wznoszenia nóg
  • lekkie ograniczenie alkoholu, słodyczy, niezdrowych tłuszczy i śmieciowego jedzenia
  • pilnowanie picia wody
  • jeśli walczysz z wzdętym brzuchem, zaprzyjaźnij się z siemieniem lnianym (co robi siemię i jak je pić – tekst tutaj: Siemię lniane – cudowny sposób na niską wagę, piękne włosy i paznokcie)
  • przynajmniej 1-2 treningi cardio w tygodniu oraz regularny ruch (co to jest cardio i jak rozróżniać trening – tutaj: Jaki trening wybrać? Cardio, siłowy, interwały, pilates?)

 

Porady dla osób z większą ilością tkanki tłuszczowej na brzuchu:

Pamiętaj, że żeby mieć widoczne mięśnie i płaski brzuch, musisz pozbyć się oponki, która je zakrywa. Co więc możesz zrobić, żeby schudnąć i spalić tłuszcz, a co za tym idzie, mieć płaski brzuch?

  • zacznij się zdrowo odżywiać – staraj się jeść często, ale mniej oraz racjonalnie. Dbaj o zbilansowane posiłki,
  • trenuj 3-4 razy w tygodniu, niech 3 razy w tygodniu stanowi trening cardio,
  • raz w tygodniu (z tych 3 razy cardio) trenuj interwały. O interwałach niedługo będzie więcej na blogu.
  • pij sporo wody – ok. 1,5 litra wody dziennie. Nie pij wód smakowych! Mają cukier i zbliżoną ilość kalorii do zwykłych napojów, więc to wcale nie jest zdrowszy wybór!
  • NIE REZYGNUJ Z TRENINGU BRZUCHA. To, że masz osłonę w postaci tkanki tłuszczowej, nie znaczy, że masz poczekać, aż schudniesz i dopiero rzeźbić brzuch. Ćwicz całe ciało,wszystkie partie – dzięki temu twoje ciało będzie silne i jędrne,

11820529_411025019108717_594396237_n

  • jedz więcej warzyw i wprowadź do jadłospisu więcej białka – np. w postaci jajek (o tym, dlaczego warto jeść jajka tu: Chcesz być zdrowy? Powinieneś mieć te produkty w swojej lodówce!) czy drobiu
  • pamiętaj o błonniku w diecie. Błonnik znajdziesz np. w otrębach, płatkach owsianych, siemieniu lnianym, warzywach. Nie przesadzaj jednak w drugą stronę – za duża ilość błonnika może cię „zatkać”. Pij dużo wody w takim przypadku!
  • nie korzystaj z tabletek odchudzających ,herbatek, środków przeczyszczających, błonnika w tabletkach
  • ogranicz alkohol (Jak często można pić alkohol?)
  • ogranicz tłuste posiłki. Gotuj na parze, piecz w piekarniku.
  • ogranicz słodycze oraz fast-foody: są bardzo zdradliwe i są często przyczyną twojej nadwagi
  • pij siemię lniane: zmniejsza apetyt, powoduje uczucie sytości, dostarcza błonnika, pomaga w problemach z wypróżnianiem
  • pij wodę z cytryną na czczo oraz przed snem – oczyszcza, wspomaga pracę wątroby, zmniejsza apetyt, pomaga w odchudzaniu

TRENING NA PŁASKI BRZUCH



Pamiętaj – płaski brzuch może mieć każdy. Od niektórych będzie wymagało to więcej regularności, cierpliwości i poświęceń, od innych mniej, ale jest to w twoim zasięgu i dasz sobie radę na pewno. 
Nie dąż jednak tylko do płaskiego brzucha – pomyśl, jak takie zmiany wpłyną na twoje zdrowie! Będziesz miał więcej energii, lepsze wyniki, choróbska nie będą się tak ciebie czepiały i będziesz silniejszym człowiekiem 🙂

Dołącz do mnie na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE po dodatkową dawkę motywacji!

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.