Zdrowa dieta

Dieta w pudełkach – czy to w ogóle ma sens? 5 rzeczy, które koniecznie musisz wiedzieć, zanim zamówisz catering dietetyczny

Zamawianie fit posiłków to teraz znak naszych czasów. Coraz więcej osób decyduje się na jedzenie w pudełkach – bo to wygodne, szybkie i sprawia, że nie musisz zaprzątać sobie głowy kalorycznością czy tym, czy coś jest zdrowe, czy nie. Zanim jednak sięgniesz po telefon i zamówisz catering dietetyczny pod swój dom, zwróć uwagę na kilka rzeczy, by uniknąć rozczarowania.

CATERING DIETETYCZNY 

Nie ukrywajmy – catering stał się po prostu modny. Zdrowe jedzenie w pudełkach zamawiają gwiazdy, sportowcy i blogerzy. Coraz częściej decydują się na nie także zapracowane osoby, które chcą jeść zdrowo, ale niekoniecznie mają czas, by gotować i zastanawiać się nad wyliczaniem odpowiednich proporcji. Catering dietetyczny może być rozwiązaniem, ale może też stać się problemem – dlatego zanim podejmiesz decyzję i wydasz pieniądze, zastanów się, czy na pewno wszystko przemyślałeś.

#1 WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ KALORYCZNOŚĆ

Przy wybieraniu swojego cateringu, bądź rozsądny. Bardzo dużo firm proponuje diety 1000 czy 1200 kalorii. Już pisałam, dlaczego jest to kompletnie bez sensu w tym wpisie.

Prawie każda firma cateringowa w swojej ofercie ma bezpłatną konsultację z dietetykiem. Skorzystaj z niej, by dobrać odpowiednią kaloryczność do swojego celu, która pozwoli ci w bezpieczny i zdrowy sposób osiągnąć wymarzone efekty.  Jeśli jednak dietetyk sugeruje ci, że dieta 1000 czy 1200 kalorii jest w porządku, to coś tu jest naprawdę nie tak – najlepiej wtedy cofnąć się do początku, czyli przeczytać opinie i wybrać inną firmę 🙂

13720459_1116102825116259_1075050441_o

#2 ZANIM ZAMÓWISZ – SPRAWDŹ OPINIE

Nic tak dobrze nie powie ci, czy warto coś zamówić, jak oceny i opinie innych użytkowników. Zamiast czytać super pochlebne opinie na stronie danej firmy cateringowej, sięgnij po prawdziwe oceny i obiektywne opinie. Do tego może przydać się Cateromarket – to porównywarka cateringów. Wybieramy miasto, kaloryczność, rodzaj diety i w kilka sekund dostajemy zestawienie firm, które spełniają dane kryteria. Dodatkowo, przy każdej znajdziemy opinie innych użytkowników, oceny i koszt zamówienia, możemy więc posortować sobie wyniki zgodnie z tym, co nas bardziej interesuje – czy to, żeby catering był dobry, czy po prostu tani.

Jeśli już korzystaliście z cateringu, też zostawcie opinię albo oceńcie go na Cateromarket – dzięki temu pomożecie komuś innemu podjąć decyzję. Może Wam się to kiedyś zwróci, kiedy po raz kolejny będziecie decydować się na jakąś firmę 🙂

13646781_1122110024515539_262701264_o

#3 ZAPOMNIJ O TYM, NA CO MASZ OCHOTĘ

Jedną z największych – moim zdaniem – wad cateringu jest fakt, że nie możesz do końca  wybrać, co wyląduje na twoim talerzu każdego dnia. Czyli na przykład masz wielką ochotę na łososia, ale dostajesz kurczaka. I nie możesz z tym nic zrobić. Czasami też po prostu nie masz wcale chęci na kaszę, bo zjadłbyś makaron, a tutaj jak na złość gryczana z warzywami.


Z drugiej strony, jest to także zaleta – możesz poznać nowe smaki i nowe dania, ale kiedy od tygodnia chodzi za tobą tatar, a ty dostajesz zapiekankę z cukinii, to czasami nie jest to wystarczające pocieszenie. 🙂

#4 PRZEMYŚL TYP DIETY

Każdy z nas ma swoje alergie, uczulenia czy produkty, których nie lubi. Bierz to pod uwagę przy wybieraniu firmy. Dzięki dużej konkurencji, cateringi zaczęły wprowadzać diety bezlaktozowe, dla sportowców (z większą kalorycznością), wykluczające jakąś grupę produktów i tak dalej, dzięki czemu możesz dopasować dietę idealnie dostosowaną do ciebie.

W Cateromarkecie są kategorie, które pozwalają ci wybrać typ diety i szukać firm, które oferują tą konkretną odmianę w twoim mieście. W bazie jest ponad 3000 ofert, jest więc w czym wybierać.

13872554_1214519215237613_2123264827_n

Pamiętaj tylko, że nie da się do końca uniknąć się kompromisów. Ja na przykład nie lubię jogurtu jako takiego, np. z dodatkiem muesli czy musem, ale jogurt w sosie jest dla mnie jak najbardziej w porządku. Nie mogłam więc zaznaczyć w cateringu, że nie chcę mieć jogurtu, bo wtedy nie mogłabym dostawać sosu. Zdarzało się więc tak, że na śniadanie przychodził mi jogurt z muesli, którego po prostu nie jadłam.

#5 WEŹ POD UWAGĘ SWÓJ TRYB ŻYCIA

Catering dietetyczny ma swoje zalety i wady. Pamiętaj, że jeśli masz partnera, z którym mieszkasz i dla którego gotujesz, to catering wcale nie sprawi, że będziesz miała więcej czasu – bo przecież będziesz dalej musiała gotować. Dobrze jest w takim wypadku zamówić opcję dla dwóch osób, z odpowiednio dobraną kalorycznością dla każdego z was. Pudełka są czasami też przeszkodą, kiedy nagle zjadasz coś na mieście albo pomijasz jakiś posiłek – pudełko zostaje w lodówce, a na drugi dzień dostajesz kolejny zestaw… kiedyś w ten sposób uzbierałam pięć posiłków, które potem musiałam wyrzucić, bo nie nadążałam z ich jedzeniem i najzwyczajniej w świecie się popsuły.

Dlatego najlepszym sposobem będzie zamówienie cateringu na krótki okres – jeden czy dwa dni – i przetestowanie, czy jest to sposób dla ciebie i czy takie jedzenie wpasowuje się w twój tryb życia. U jednych się sprawdzi, inni będą widzieć w nim same wady.

A co Wy myślicie o idei diety pudełkowej? Podoba Wam się taki sposób na zdrowe jedzenie, czy uważacie, że to niepotrzebna moda? 🙂

Wpis powstał we współpracy z Cateromarket.

About author

Articles

Jestem trenerką, absolwentką AWF we Wrocławiu i byłym sportowcem. Założyłam tego bloga, by udowodnić, że fit może być każdy - niezależnie od wieku i grubości portfela.